Ředitelka libereckého divadla je připravená převzít mandát poslankyně, ve funkci by nahradila Jana Farského

20. leden 2022 13:19

Jana Farského z hnutí STAN by ve Sněmovně mohla nahradit ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko ze Starostů pro Liberecký kraj. Českému rozhlasu potvrdila, že je připravená funkci převzít ve chvíli, kdy Farský na pozici poslance rezignuje.

Čtěte také

Jarmila Levko zároveň plánuje odejít z funkce ředitelky divadla. Jan Farský odchod ze sněmovny slíbil po doporučení od předsednictva hnutí STAN, které reagovalo na to, že Farský nastoupil na stáž ve Spojených státech a zároveň chtěl dál vykonávat funkci poslance. To ale kritizovala opozice a někteří koaliční partneři.

Ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (STAN) byla první náhradnicí na společné kandidátce STAN a Pirátů pro Liberecký kraj. Dvaapadesátiletá Levko počítá s tím, že z ředitelské funkce odejde. Uvedla to v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář.

Jan Farský se rozhodl vzdát mandátu poté, co čelil kritice koaličních partnerů i opozice kvůli půlroční stáži v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance," uvedl v noci na sociálních sítích Farský.

Podle Jarmily Levko je zatím předčasné mluvit o tom, na co se chce jako poslankyně zaměřit. „Za prvé Honza Farský mandát technicky nesložil, a samozřejmě musím zjistit, jaká je situace a domluvit se s kolegy," řekla. Nadále by se ale chtěla určitě věnovat kultuře. „Pak mě extrémně zajímá rozpočtové určení daní a všechny věci, které jdou od parlamentu směrem k regionu," dodala Levko, která byla na kandidátce STAN za Starosty pro Liberecký kraj - pod touto značkou STAN v Libereckém kraji funguje.

Ředitelkou libereckého Šaldova divadla je posledních sedm let. S postem poslankyně podle ní nejde funkce skloubit. „Počítám s tím, že se budu muset divadla vzdát, což mě samozřejmě bolí u srdce, ale jsem tady od rána do večera a nechci šidit divadlo a nechci šidit parlament. Nechci si to ve Sněmovně jen takzvaně odsedět, chci se zapojit do práce a udělat třeba něco pro kulturu i z této strany," dodala. Předpokládá, že divadlo opustí do několika měsíců, až bude jasné, kdo ho povede místo ní.

autoři: Eliška Radinová , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související