Ráj pro holčičky všech generací, to je Minimuzeum panenek v Semilech. Vystaveny tam jsou starožitné panenky, jejich oblečky, kočárky i plně vybavené pokojíčky
V Semilech je nové minimuzeum panenek, které sídlí v nádherných prostorách historické vily na Olešce. Část své sbírky v něm představuje paní Zdeňka Hladíková. Na výstavě jsou k vidění desítky starožitných panenek, pokojíčků, kočárků a dalších hraček.
„Všechno, co se týká období od roku 1830 až tak do konce 50. let minulého století,“ přiblížila sběratelka Zdeňka Hladíková, z jakého období pocházejí vystavené panenky. Nejstarší biedermeierovské panenky mají hlavičky a tělíčka z kozinky, ručičky a nožičky pak z porcelánu. Podle paní Hladíkové plnily v bohatých domácnostech hlavně dekorativní funkci. Měly ale jednu nevýhodu, protože byly látkové, tak nešly koupat.
„Tak se začaly vyrábět panenky, aby si je děti mohly koupat. Jsou to takzvané baden puppen, jsou to německé panenky. A pak Němci začali vyrábět celoporcelánové panenky jenom proto, aby si je komtesky mohly koupat. Pak postupně se vyráběly panenky z různých plastů, kompozitů, s tvarovanými, česanými nebo mohérovými vlásky,“ shrnula vývoj výroby panenek Zdeňka Hladíková.
Kromě všech možných panenek je v semilském minimuzeu k vidění i spousta doplňků. Od oblečků a kočárků, přes funkční šicí stroje nebo panenkovské neceséry, až po plně vybavené pokojíčky nebo malou lékárnu. Minimuzeum panenek je otevřeno vždy v pondělí, středu a v pátek, a to od 13:30 do 17:00.
Související
-
VIDEO: Turnovské muzeum vystavuje repliku Napoleonovy koruny, vyrobil ji uznávaný šperkař Jiří Urban
Za třpytivou krásou se do zabezpečené klenotnice vydala redaktorka Ivana Bernáthová.
-
Depozitář Severočeského muzea ukrývá takzvaný Mayský kodex. Na jeho pravosti se odborníci neshodnou
Severočeské muzeum v Liberci skrývá v depozitáři nespočet zajímavých a unikátních exponátů. Jedním z nich je i tajemný Mayský kodex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.