Prvorepubliková Schubertova vila v Hrádku v novém kabátě a s novými službami

Dům v Hrádku nad Nisou, původně určený pro rodinu velkotovárníka a jeho služebnictvo, bude teď sloužit novým účelům.

V Hrádku nad Nisou vzniká nové komunitní centrum. Sídlit bude v prvorepublikové Schubertově vile. Město ji nechalo zrekonstruovat ve spolupráci s architekty tak, aby si dům zachoval původní vzácné prvky, ale mohl současně sloužit moderním účelům.

Vila pocházející z 20. let minulého století je velmi citlivě zrekonstruovaná, a to od zahrady přes nádvoří a uvnitř od prvního patra po půdu. Některé místnosti se v podstatě zachovaly úplně v původním stavu, například první přijímací sál, kde je původní dřevěné obložení. Odtamtud vede do prvního patra původní dřevěné točité schodiště se sloupky, na kterých jsou vyřezávané florální motivy a motivy ptáků. Všude jsou buď původní kliky, nebo jejich umně zpracované repliky, to samé platí například u vypínačů. Původní je také kus tapety, která skrývá zajímavý příběh: v minulosti, když odsud po válce odešel továrník Schubert, a byly tu jesle a pak knihovna, byla tapeta zastavěná. Teď při rekonstrukci ji architekti odhalili; je původní z 20. let a v celé zasedací místnosti, kde je, se podle ní udělali repliky, které teď zdobí celý zasedací sál.

Tapety v zasedacím sále jsou repliky původních

V Schubertově vile bude komunitní centrum

V budově už teď sídlí hned několik organizací. Jsou to služby pro všechny věkové skupiny, počínaje dětmi, například prostor pro mateřské centrum Korálek. Své prostory tam má i nízkoprahové centrum pro děti a mladistvé Maják; organizace Člověk v tísni a také nová sociální služba Přístav, nezisková organizace pro seniory, která se snaží nabídnout program starším občanům, aby se necítili osamocení.

V Hrádku se staví i „seník“

Ve městě vzniká ještě jedno nové komunitní středisko. Stavební práce už začínají bouráním původního objektu, takzvaného finského domku pod poštou. Na jeho místě vyroste nová budova, kterou také projektuje ateliér David a tentokrát půjde o moderní stavbu. Má se jmenovat „seník“, protože se bude právě venkovskému seníku podobat. Tam pak budou sídlit hlavně sociální pracovníci z města. A bude to další místo pro schůzky s klienty, ať už matky samoživitelky, seniory, nebo i další skupiny obyvatel.

autor: sas
Spustit audio

Související