Procházka po starém hřbitově v Kamenickém Šenově. Za jeho záchranu dostali tamní dobrovolníci památkářskou cenu
Jedna z hlavních cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2024 letos putovala do Libereckého kraje a to do Kamenického Šenova. Tamní spolek Sonow začal před dvaceti lety se záchranou hřbitova, jehož historie sahá na počátek 18. století. Z 51 dochovaných náhrobků se podařilo už 27 zrestaurovat.
„Před dvaceti lety to bylo možná padesát na padesát, jestli z něho budou rozvaliny nebo to, co dneska. Takže teď už se tady nic vyloženě nehroutí, ale když si člověk spočítá počet náhrobků, do kterých už jsme investovali, které byly restaurované, tak jsme kousek za polovinou,“ přiblížil objem dosud odvedené práce na záchraně hřbitova předseda spolku Sonow Radim Vácha.
„Nás to teďka zase bude bavit o něco víc, ale možná je potřeba říct, že to je hlavně ocenění pro Evu Míčkovou, restaurátorku, která tady od roku 2012 systematicky a metodicky s námi ten hřbitov restauruje. Takže je to vlastně ocenění její restaurátořiny,“ uvedl k památkářské ceně Vácha.
Jaké části starého hřbitova má v plánu spolek restaurovat příští rok, jak probíhá spolupráce dobrovolníků s restaurátorkou a jejími studenty, kolik stojí obnovy starých náhrobků? To se dozvíte v rozhovoru Jaroslava Hořeního s Radimem Váchou, předsedou spolku Sonow.
Související
-
Na veřejné diskuzi: V Kamenickém Šenově se přou o stavbu obchodu u přírodní památky Panská skála
Asi čtvrt kilometru od přírodní památky Panská skála v Kamenické Šenově mají postavit pobočku diskontního řetězce Norma. Plán má hlasité odpůrce, ale i příznivce.
-
O památky v Kamenickém Šenově se stará dobrovolnický spolek Sonow. Letos slaví 20 let
Dobrovolné sdružení občanů a přátel Kamenického Šenova, které si říká Sonow, patří mezi nejaktivnější tamní spolky. Jeho hlavní náplní je péče o lokální památky.
-
Jak se daří pečovat o drobné architektonické památky v Libereckém kraji? Zeptali jsme se odbornice
Památky nejsou jen hrady, ale třeba i staré školy, kovárny, školy či boží muka. Kolik vyžadují péče, na to se Iveta Kalátová zeptala Eriky Trojanové z NPÚ v Liberci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.