Proč je Květná neděle Květná, i jak to bylo s polykáním svěcených kočiček, na to jsme se zeptali etnografky

Hospodyně by dnes neměly nic péct, „zapekly" by se totiž i květy na stromech a nebyla by žádná úroda. V kostelích se poprvé zpívají pašije, před mší žehná kněz kočičky nebo jiné zelenající se ratolesti. Dnešní Květná neděle už předznamenává nadcházející Pašijový týden.

V něm si křesťané připomínají různé události konce života Ježíše Krista. O velikonočních zvycích si redaktorka Vladislava Wildová povídala s etnografkou Regionálního muzea v Jičíně Hanou Macháčkovou.

„Pašijová, Květná, to jsou ta nejběžnější označení této neděle. Ta Palmová souvisí s příjezdem Krista do Jeruzaléma, kde ho vítali palmovými ratolestmi. Květná pak podle našeho zvyku svěcení nakvetlých ratolestí, kočiček, ale i dalších stromů. Nejenom kočičky byly tou nejběžnější součástí těch živých větviček, svěcených právě na Květnou neděli v kostelích,“ vysvětlila etnografka Hana Macháčková.

Svěceným kočičkám se v minulosti připisovala léčivá moc a v minulosti se dávaly polykat třeba dětem, aby byly zdravé, „nepíchly je včely“ a „hadi je neuštkli“. „Tento zvyk je běžný až na Zelený čtvrtek, kdy se měla polknout jedna nebo někdy až tři ty svěcené kočičky. Pro lepší polykání se namáčely do medu, aby to lépe klouzalo do krku, ale určitě to bylo dost nebezpečné. I záznamy svědčí o tom, že si někdo mohl způsobit dost velký zdravotní problém,“ přiblížila Hana Macháčková.

Jak se nazývají jednotlivé dny Pašijového týdne, a které jsou pro křesťany nejvýznamnější? I o tom se dozvíte v rozhovoru s etnografkou Hanou Macháčkovou.

autoři: Vladislava Wildová , reČRoL | zdroj: Český rozhlas Hradec Králové
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...