Primátor Liberce Jaroslav Zámečník projednal s premiérem Babišem finanční pomoc po povodních

26. červenec 2021 15:59

Město Liberec zvýšilo odhad škod po přívalových deštích z víkendu 17. a 18. července ze 70 milionů na téměř 240 milionů korun. Největší škody jsou na silnicích, za 156 milionů.

Čtěte také

Informaci dal České tiskové kanceláři primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Zámečník řekl, že od premiéra získal příslib pomoci. „Další postup, který premiér nastínil, je, že budou vypsané dotační tituly zejména na ministerstvu pro místní rozvoj. Měly by pokrýt obnovu veřejného majetku po živelních katastrofách," uvedl primátor.

Vyhlášení dotačních titulů se má uskutečnit na přelomu srpna a září. V sobotu 17. července napršelo v průběhu několika hodin v Liberci místy téměř 100 milimetrů srážek. Zmírnit dopady na město pomohla přehrada Harcov, když z ní odtékalo méně vody, než do ní přitékalo. Hladina se kvůli tomu zvedla o více než metr a půl a voda zcela zaplavila i promenádní cestu kolem přehrady.

Přívalové deště v Liberci největší škody působily v oblasti Harcova, Lidových sadů, Ruprechtic, Ostašova a Karlinek. Podle primátora jsou hlavně na komunikacích. „Jsou rozlámané a podemleté krajnice," uvedl. Největší škoda je v ulici Partyzánská za 25 milionů, Na Mlýnku za 17 milionů a Na Skřivanech za 15 milionů.

Škody za dalších více než 32 milionů jsou na lesních cestách a za 30 milionů v areálu zoo. Tam je nejvážnější poškození hráze Labutího jezírka. „Škoda na hrázi je za 20 milionů," uvedl Zámečník. Na zahradách škol a školek jsou škody za 5,5 milionu korun. Původně se po deštích jako nejvážnější jevilo poškození Fibichovy ulice u zoo, kterou zaplavila voda, a Rychtářské ulice v Ruprechticích, kde se vytvořil několik metrů hluboký kráter. Podle primátora tam jsou ale škody nižší, než se předpokládalo. Ve Fibichově za milion a v Rychtářské za půl milionu korun.

Čtěte také

V Libereckém kraji byl Liberec v sobotu 17. července přívalovými dešti a záplavami zasažen nejvíce, v noci na neděli to pak bylo hlavně Českolipsko. Hasiči museli preventivně evakuovat dva dětské tábory a jeden kemp, a také část obyvatel Dobranova a Písečné v České Lípě. V Jablonném v Podještědí utrhl nápor vody jedno ze stavidel Mlýnského rybníka a hasiči ho museli provizorně opravit. Zasažené byly Kunratice u Cvikova, Lindava, Svitava, Cvikov, Velenice a další obce. Bez Liberce ostatní obce v kraji škody předběžně vyčíslily na 92 milionů korun.

autor: reČRoL | zdroje: ČTK , Statutární město Liberec
Spustit audio

Související