Příběhy známých hrdinů i zcela zapomenuté osudy. Michaela Pavlátová o Paměti národa
Hostem Jany Švecové v pořadu O čem se mluví pod Ještědem byla ředitelka pobočky Paměti národa Severní Čechy Michaela Pavlátová.
Paměť národa chystá na květnové dny k výročí konce 2. světové války speciální projekt Nezapomeňme 80. Jeho součástí budou výstavy i filmové projekce, které připomenou válku očima nikoliv historiků, ale přímých pamětníků. Právě na pamětníky událostí se organizace Paměť národa zaměřuje.
„Připravili jsme putovní výstavy, které přibližují osudy pamětníků jak v Ústeckém, tak v Libereckém kraji,“ přibližuje ředitelka pobočky Paměti národa pro severní Čechy Michaela Pavlátová.
Aktuálně projekt nabízí venkovní výstavu zachycující osudy lidí ve válce v centru Jablonce nad Nisou. Od 6. do 21. května 2025 bude prezentována před Severočeským muzeem v Liberci. Pak bude postupně putovat po dalších městech napříč severními Čechami. K vidění bude až do začátku adventu.
Čtěte také
Michaela Pavlátová v rozhovoru popisuje, kolik příběhů pamětníků na události 20. století už má Paměť národa za téměř čtvrt století, kdy projekt ve spolupráci s organizací Post Bellum běží, ve své databázi a které dva příběhy ji zasáhly nejvíc. Jde o příběh Pavla Jelínka, který se musel jako dítě skrývat před transportem židovských obyvatel Liberce nebo příběh Erny Machové z Varnsdorfu, která musela opustit domov bezprostředně po Mnichovské dohodě.
Poslechněte si záznam rozhovoru.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.