Předměty jsou velmi vypovídající, říká autor výstavy Svědkové války promlouvají. Přibližuje druhou světovou válku na Semilsku
U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války připravilo semilské muzeum výstavu založenou na příbězích spojených s dobovými předměty ze Semil a okolí pod názvem Svědkové války promlouvají.
„My jsme před pěti lety měli velkou výstavu, která se jmenovala Bílá místa konce války a bylo to o semilském válečném průmyslu. Takže jsme si uvědomovali, že tentokrát je to potřeba pojmout trošku nějak jinak. A ani se nám úplně nechtělo do nějakých výčtů, do nějakého komplexního zpracování, protože třeba, co se týče pronásledovaných osob, tak tady bychom měli velké seznamy a stejně by nám nějaký chyběl. A asi by to nikdo nečetl,“ uvedl autor výstavy, historik Tomáš Chvátal.
„Jak jsem tu problematiku zpracovával před pěti lety, tak jsem měl osahané třeba to, co mají různí sběratelé. A říkal jsem si, že právě přes ty předměty, že by to mohlo být zajímavé, protože ty předměty jsou na jednu stranu takoví němí svědkové, ale když se do nich zadíváme nebo si případně přečteme popisek, tak jsou velmi vypovídající,“ přiblížil koncept výstavy Chvátal.
Dobové uniformy protivníků
Návštěvníci tak můžou vidět například Panzerfaust, přilby, polní telefon, radiopřijímač a také dobové uniformy. „My tady máme takové dvě dvojice figurín, které pro nás byly důležité. Jedna je dvojice, která mluví o nacistickém pronásledování různých skupin obyvatel. Máme tady kopii uniformy příslušníka SS a máme tady originál vězeňského mundúru z koncentračního tábora, který je přímo z našich sbírek,“ představil první dvojici Tomáš Chvátal, druhá dvojice figurín má letecké uniformy.
„Máme tady dva letce, protivníky. Jednak je to uniforma letce britské RAF, kde sloužila spousta československých letců i dalších dobrovolníků. My ho tady máme, protože v Semilech a okolí, tak odsud bylo velké množství letců. Přímo ze Semil Jan Vlk a byli tady i další. Na druhé straně máme od jednoho sběratele zapůjčenou poměrně unikátní a opravdu autentickou uniformu příslušníka německé Luftwaffe,“ doplnil historik. Zdokumentovaný mají i příběh jednoho z pilotů Luftwaffe, který byl na konci války sestřelen nedaleko Semil, v Příkrém u Boskova.
Modely letadel i válečná výroba
Na výstavě jsou také malé dřevěné modely letadel, dobové výrobky semilské firmy Schowanek, na kterých se piloti Luftwaffe učili, jak vypadají různé typy letadel. Další část expozice je věnovaná i výrobě motorů pro továrnu Junkers v Semilech, návštěvníci také můžou zhlédnout dokumentární film Bílá místa konce války 1944-1945, nebo si poslechnout unikátní nahrávky odbojářů ze Semilska, zachycené v roce 1975.
Výstava Svědkové války promlouvají potrvá v Muzeu a Pojizerské galerii Semily až do 22. června. Na 8. května je plánovaná komentovaná prohlídka s jejím autorem Tomášem Chvátalem, 15. května pak přiblíží výrobu tryskových motorů v v semilské pobočce firmy Zittwerke profesor Joseph Tomlow z Vysoké školy Zittau/Görlitz.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Izrael je schopen ovládnout vzdušný prostor Íránu, podotýká Bříza. V čem je unikátní jeho obrana?
-
Putinovo ekonomické fórum bez Západu. Mercedes nahradil Tank, Coca-Colu domácí limonáda
-
Meloniová plánuje investovat do Afriky 137 miliard. Chce tím omezit imigraci do Evropy
-
Trump chce v amerických městech vyvolat odpor, aby mohl použít sílu, míní nizozemský politolog Mudde