Práci špičkové americké sklářské výtvarnice mohli přihlížet lidé v Novém Boru

21. červenec 2013

Novoborské Ajeto Art Glass Museum už čtyři roky pravidelně pořádá sklářské show, na kterých se veřejnosti představují sklářské osobnosti - výtvarníci, sklářští mistři nebo i teoretici umění. Sklářské besedy jsou většinou spojené s prací na huti. Stejně tak, jako včerejší show americké výtvarnice Karen Willenbrink-Johnsen. Podle ní je velký rozdíl už v samotném přístupu ke sklu.

„Rozdíl je, že přijíždím ze země, kde není typická sklářská výroba, ale spíš tvorba umělců v malých uměleckých studiích," říká americká sklářská výtvarnice Karen Wilenbrink Johnsen.

Do České republiky se chtěla podívat od té doby, co na prestižní americkou sklářskou školu Pilchuck Glass School přijela po revoluci sklářská legenda Stanislav Libenský a oznámil, že Československo je svobodné.

Na sklářskou show přijela společně s manželem a pracovali bez jakékoliv pomoci dalších sklářů. Přesto byl sklářský mistr a výtvarník Petr Novotný, který ji do Nového Boru pozval, připravený kdykoliv pomoci:

„Styl její práce je pro nás zdlouhavý, figuru dělá i tři hodiny. Na její práci mě fascinuje právě asi ta trpělivost. My jsme byli zvyklí dělat co nejvíc kusů za hodinu, tohle je hraní si s detaily. Ona udělá třeba sovičku a je to nádhera. Ono to pak vlastně nevypadá ani jako sklo."

Podle Novotného je to styl, který je hodně podobný benátskému Muranu. Sám to nazval benátsko-americkým stylem.

Inspiraci výtvarnice hledá v přírodě. Stalo se, že například přemýšlela, co bude tvořit. Právě, když v americkém Pilchucku vyšla před huť, si před ní sedl sokol. Chvíli se vzájemně pozorovali a ona okamžitě věděla, že ten den ho vyrobí ze skla.

Během práce využívá Karen veškerých sklářských technik. Vytahuje sklovinu pinzetou, nůžkami nebo už vytaženou sklovinu rozstřihne a není nic výjimečného, když sklovinu obaluje v jemně drceném skle.

Karen Willenbrink-Johnsen a její manžel Jasen

„Já tu paní neznám, ale hrozně se mi líbil její plakát, tak jsem přišla," říká jedna z přítomných divaček a dodala: „Zatím z toho, co dělá, není nic poznat. Jsem zvědavá, jak to dopadne."

Za hodinu a půl už bylo zřejmé, že hrouda skloviny na sklářské píšťale dostává finální tvar. „Už to vypadá jako hlava zvířete, jako nějaký savec."

Další sklářskou show mohou lidé navštívit v srpnu, kdy přijede se sklem pracovat známá módní návrhářka Blanka Matragi.

Spustit audio