Poznejte krásy rodiště sv. Jana Nepomuckého. Město Nepomuk má zajímavou historii i památky
Město Nepomuk na jižním Plzeňsku je známé zejména díky tomu, že se tam ve 14. století narodil svatý Jan Nepomucký. Upomínky na něj najdete dodnes po celém městě, ale i v blízkém okolí. Odkazy svatého Jana a také svatého Vojtěcha jsou zde otisknuty do krajiny v podobě nejrůznějších památek.
Například přímo v centru města stojí kostel sv. Jana Nepomuckého. Konkrétně na místě, kde kdysi údajně stával rodný domek tohoto světce. Opodál se v příkrém svahu vypíná jedinečné náměstí Augustina Němejce. „Jeho dominantou je rozlehlá budova, která bývala piaristickou kolejí. Kromě toho zde turisté uvidí třeba radnici nebo kašnu z 19. století, kterou zdobí socha Panny Marie,“ popisuje náměstí vedoucí Městského muzea a galerie Nepomuk Svatoslava Kožíková.
Poněkud skrytý je pak Rodný dům Augustina Němejce, podle něhož se celé náměstí jmenuje. Rodný dům tohoto malíře, který namaloval například oponu Divadla J. K. Tyla v Plzni, najdete po projití úzkou uličkou vedle někdejší piaristické koleje. V té dnes zčásti sídlí městské muzeum, zčásti se tu nacházejí depozitáře Západočeského muzea v Plzni.
Z centra města je pak možné projít různými romanticky vyhlížejícími uličkami k řadě dalších zajímavých míst a památek, jakou je například Zelenohorská pošta, kde si můžete prohlédnout Muzeum veteránů. Můžete dojít také k baroknímu Červenému mostu, který je opředený legendami, nebo až do obce Klášter či k zámku Zelená Hora. Ten proslavil zejména film Černí baroni.
Přesanické náměstí s dávnou minulostí
Dalším malebným místem Nepomuku je Přesanické náměstí, na kterém objevíte kostel sv. Jakuba Většího, Svatojánské muzeum sídlící na zdejší faře, sloup sv. Vojtěcha a Dům U Lípy. A také původní nepomuckou školu, kterou navštěvoval, a kde také jako malý chlapec nějaký čas žil, skladatel Jakub Jan Ryba. „Když projdeme průjezdem fary, dostaneme se na zahradu s původními stájemi a stodolou, odkud je krásný výhled na zámek Zelená Hora,“ doplňuje místostarosta Nepomuku Pavel Motejzík.
Z Přesanického náměstí je pak možné vydat se dál přes hlavní silnici ke hřbitovu. Od něj vede křížová cesta z roku 2021 směrem na Lipový vrch, kde v minulosti stávala šibenice. Tam byli popravováni odsouzenci, kteří před vykonáním rozsudku mnohdy trávili své poslední chvíle ve sklepení tehdejší rychty. Ta se nacházela v dnes nejstarším světském domě celého Nepomuku, ve zmiňovaném Domě U Lípy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka