Pouť za štěstím, které se ukrývá v dáli za duhou. Divotvorný hrnec má v Šaldově divadle premiéru

31. květen 2019 09:54

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci dnes 31. května odehraje premiérové představení slavného muzikálu Divotvorný hrnec.

Představení mělo na Brodwayi premiéru v roce 1947, v tehdejším Československu ho hned rok poté představili Jiří Voskovec a Jan Werich. V osobité úpravě ho hráli v obnoveném Osvobozeném divadle. Tehdy po boku Wericha vystupovala legendární herečka a pěvkyně Soňa Červená.

V Liberci je Divotvorný hrnec pod taktovkou rodiny Křížových.

Dvě premiéry muzikálu Divotvorný hrnec uvede Divadlo F. X. Šaldy dnes 31. května a zítra 1. června, pak se pro diváky kvůli rekonstrukci na pět měsíců uzavře.

Divotvorný hrnec Divadla F. X. Šaldy

Ústřední melodie muzikálu, který v přepracování Voskovce a Wericha získal  velkou popularitu, jsou stále velmi známé.  Na libereckém jevišti se role Woodyho Rychtarika v pohádkovém příběhu se sociálním podtextem ujal Jan Kříž, který je současně i autorem výtvarného pojetí scény. „Byl to právě Werich s Voskovcem, které dílo povýšili dál, než se to povedlo Američanům v původní verzi. Werichův překlad je krásný.“

„Divotvorný hrnec je první americký muzikál přivezený na evropskou půdu. Divákům přinese spoustu nádherné muziky i dramatických situací,“ říká režisér inscenace Oldřich Kříž.

Představitelka Káči Marie Křížová se s Divotvorným hrncem nesetkává poprvé: „Představení je krásné, dává najevo lásku a hlavně to, co se z dnešní doby trošku vytrácí – laskavost a nadhled.“

autor: Lucie Fürstová

Související