Potřebujete nalákat na zahradu hmyz? Vytvořte mu ideální podmínky v hmyzích domcích
Hmyz najdeme v každé hromadě větví. Pokud ho ale chceme na zahradě udržet, případně některý užitečný druh přilákat, je potřeba mu vytvořit ideální podmínky. Odvděčí se nám spoustou odvedené práce.
Stále více si uvědomujeme, že přírodní rovnováha je velmi křehká. Chceme-li mít na zahradě ptáky, kteří zpívají, a zdravou zeleninu bez mšic, potřebujeme přilákat hmyz, který mšice zlikviduje nebo poslouží jako potrava pro opeřence. Hmyzí domečky jsou jedním z řešení.
Otvory, dutinky a sucho jsou podmínkou komfortního hmyzího obydlí
Hmyzí domky nemusí být nákladné. Postačí posbírat různé přírodní materiály, nahromadit je na sebe tak, aby mezi nimi vznikly drobné otvory a dutiny, a zastřešit. Poslouží i špalky starého, dutého stromu. Lehce je na sebe naskládáme, vyplníme listím, klacíky, šiškami, slámou. Vystačíme si i ze starou dřevěnou bedýnkou, kterou naplníme navrtanými špalíky, cihlami s dutinkami, šiškami a slámou.
„Pokud chceme, aby to fungovalo, musíme umístit hmyzí domky na zem, do trvalkových záhonů, zeleninových záhonů, mezi keře. Je lepší udělat jich víc a rozmístit je po zahradě,“ tvrdí zahradník Pavel Chlouba. Materiál, kam lákáme hmyz, musí nabízet hlavně sucho, aby se mu tam líbilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?