Polský pohled na české ženy. I to přinesl velký knižní čtvrtek, svátek vydavatelů

17. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Knižní tipy Českého rozhlasu Liberec a Martina Fryče tento týden přináší další publikační novinky

Na 16. března letos připadla velká událost vydavatelů. Velký knižní čtvrtek je vydavatelský svátek knižní sezony. Dvakrát do roka vydavatelé a knihkupci k tomuto dni vybírají a představují nejzajímavější knižní tituly. Tentokrát se do „top patnácti“ představovaných knih probojovala domácí – regionální publikace.

Petr Bergmann: Krkonoše na starých rytinách a litografiích

Kniha představuje přes 150 mnohdy unikátních grafik z let 1740–1900, které ve své většině nebyly od doby svého vzniku již nikdy publikovány ani reprodukovány. Rytiny a litografie pochází ze sbírky autora knihy Petra Bergmanna, uměleckého producenta, sběratele map a místopisné grafiky a regionálního písmáka, žijícího od roku 2000 na Broumovsku.

Soubor zahrnuje lokality od západního cípu Krkonoš počínaje Harrachovem a Novým Světem, až po Žacléř a Trutnov na východě, českou i slezskou stranu Krkonoš, včetně Broumovského výběžku s Adršpachem a Teplickými skalami až po kladskou Hejšovinu, jak bylo pohoří Krkonoš – Riesengebirge v minulosti vnímáno.

Knižní nadílka u knihkupců na Velký knižní čtvrtek

Publikace vznikla ve spolupráci s fotografem Janem Hrdým, který doplní historické pohledy na přírodní scenérie, první krkonošské boudy a na města a obce Krakonošova revíru současnými fotografiemi dokumentujícími vývoj zobrazovaných míst.

Mariusz Surosz: Ach, ty Češky!

České ženy, česká historie a současnost očima významného polského žurnalisty.

Významný polský novinář a znalec českého prostředí pojednává ve své nejnovější publikaci Ach, ty Češky o osmi ženách z české historie a současnosti. Na půdorysu osudů těchto slavných (a mnohdy zapomenutých) osobností – např. Věry Čáslavské, Růženy Vackové, Adiny Mandlové, Petry Šáchové… – nám ozřejmuje širší dobové souvislosti a rozkrývá před námi dějiny našeho národa z perspektivy, která o nás vypovídá více, než si sami myslíme. Ach, ty Češky! jsou mistrovským dílem o naší národní povaze, našich komplexech i obrovské síle, zkrátka pestrou mozaikou českých dějin.

Jerome Klapka Jerome: Čas mého života

Žerty hravé i dravé, veselý i přímý pohled na život spisovatele.

Autobiografie z pera autora Tří mužů ve člunu a na toulkách, kterou Jerome K. Jerome vydal v roce 1926, pouhý rok před svou smrtí. Svým typickým duchaplným, výstižným stylem a zároveň bez servítků se vrací do krásných i krušných časů svého dětství a dospívání, k rodičům a smutku z jejich ztráty. Vzpomínky na chudobu a výchovu ve viktoriánské Anglii a v poměrně vypjatém náboženském
duchu střídají historky o prvních krocích ke spisovatelské slávě, následných úspěších i potížích s kritikou, divadlem a tehdejšími nepříliš přívětivými zákonitostmi nakladatelského světa.

Komentáře neujdou ani autorovi slavní kolegové, Amerika a cesty po Evropě, které si mohl dovolit, když konečně prorazil, a které ho poté inspirovaly k dalším dílům. Důležitým milníkem v Jeromově životě byla i první světová válka a jeho působení coby řidiče sanitky a laického zdravotníka, s níž poté souvisí i jeho úvahy o životě, víře a morálních postojích.

autor: Martin Fryč
Spustit audio