Policisté v Jablonci nad Nisou mají dva nové drony, pomůžou například v pátrání po pohřešovaných

4. prosinec 2023 11:58

Drony mohou policisté využívat také pro sledování dopravy, nebo potyčky při sportovních zápasech. Jeden z nich má i termokameru. Koupila je jablonecká radnice.

Čtěte také

„Asi nejzávažnější jsou pátrací akce po dětech, dorostu, seniorech, kteří se ztratí ve volném terénu, tam ten čas běží poměrně rychle,“ vysvětluje ředitel územního odboru policie České republiky Pavel Langr, v čem mohou drony pomoct. Dokážou se totiž rychle dostat na místo, kam by se policie dostala obtížně.

Drony mají širokou škálu využití. Můžou z výšky sledovat například dění při sportovních nebo kulturních akcích. „Aby nedocházelo k potyčkám, rabování v okolí, například fotbalových zápasů, techno party. Železniční nehoda, velké silniční nehody, požáry,“ vypočítává Pavel Lang další možnosti využití.

Jeden ze dvou dronů je vybavený termokamerou. Policisté díky ní budou moct zachytit pohyb lidí i zvěře v terénu. „Dron s termokamerou dokáže nahlédnout i do prostoru, kde klimatické, nebo světelné podmínky neumožňují lidskému oku rozlišení. Je vidět pohyb lidí, případně i zvěře, za šera, v noci při snížené viditelnosti,“ dodává.

Hlavním důvodem pro nákup dronů bylo zefektivnění práce policistů. A to i v centru města, kde se v posledním roce pohybují skupinky mladistvých, kteří se chovají agresivně.

„Myslím si, že to byl takový ten spouštěcí impuls, kdy jsme si řekli, že do toho nákupu půjdeme. Než se tam dostane hlídka, strážník, nebo i státní policie, tak to trvá. Dron tam v podstatě pošlete okamžitě,“ potvrzuje primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele z ODS.

Proč se radnice rozhodla zapůjčit drony Policii České republiky a ne městské policii? Poslechněte si reportáž redaktorky Johany Tománkové.

autoři: Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související