Pokud divadlo nemá svůj vlastní soubor, nemá na čem stavět, říká Luděk Vele

12. prosinec 2019

Hostem adventního Setkání u mikrofonu s Marcelou Augustovou byl emeritní sólista Opery Národního divadla, držitel dvou Thálií, turnovský rodák Luděk Vele.

V příjemném povídání s Marcelou Augustovou se Luděk Vele dostal ke svým pěveckým začátkům, k tomu proč současná divadla nemají stálé soubory i jaká vlastně je „moderní“ opera.

Luděk Vele

Emeritní sólista Opery

Luděk Vele absolvoval pražskou konzervatoř u profesora Jaroslava Horáčka a v posledním roce studia přijal angažmá v liberecké opeře. Oblastní scéna mu umožnila rychle umělecky vyzrát a v krátké době zde vytvořil řadu rolí českého i světového repertoáru. Sólistou Opery Národního divadla je od roku 1983. Za své výjimečné výkony v rolích Chrudoše a Barona Ochse byl oceněn Cenami Thálie 1995 a 1996. Spolupracuje s rozhlasem a televizí. Je častým hostem operních scén i koncertních pódií doma i v zahraničí. Natočil též řadu snímků pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství.

Zdroj: Národní divadlo

Luděk Vele není ale jen operním pěvcem, dlouhých 25 let věnoval pořádání benefičních akcí na podporu hradu Grabštejn a tamní kaple svaté Barbory. Díky tomu byly na hradě restaurovány vysoce cenné renesanční malby z r. 1569 v kapli sv. Barbory, varhanní pozitiv z roku 1692 umístěný tamtéž a také zakoupena novorenesanční postel umístěná v ložnici doktora Jiřího Mehla ze Střelic. Výtěžek z operních vystoupení na Grabštejně byl použit i na výrobu repliky sochy svaté Barbory v době, kdy o originálu nebyly žádné zprávy.

Čtěte také

A řeč přišla i na Stezku smíření, osázenou čtrnácti kameny s reliéfy, která byla chvíli pod hradem umístěna a vedla k zámecké kapli. Podle úředníků musel tvůrce stezky kamenné reliéfy odstranit, protože tam historicky nikdy nebyly a pro jejich umístění nebylo historické odůvodnění. Stezka smíření na Grabštejně je prozatím minulostí.
Reliéfy jsou v současné době ve Václavicích. Tamní kostel byl v roce 1976 zbourán a kameny ze Stezky smíření teď kopírují jeho původní obvod.

Tím ale zájem Luďka Veleho o památky neskončil. V současné době pomáhá se záchranou nádraží v Chotyni.

A jaký sport ho uklidňuje a doporučil by ho i spoustě politikům? Poslechněte si v záznamu pořadu.

autor: reČRoL | zdroje: Národní divadlo , Státní hrad Grabštejn
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...