Po Vidláku se dočkal výlovu i Krčák. Invazivního sumečka tam nenašli, i když jsou rybníky spojené

13. listopad 2025

Rybník Krčák, jeden z Podtroseckých rybníků, se výjimečně dočkal výlovu. V nedalekém Vidláku, kde nedávno skončilo odbahňování, ochránci přírody zjistili nepůvodní druhy, hlavně sumečka amerického a tak se chtějí přesvědčit, zda se nešíří dál v povodí.

„Dopadlo to skvěle, žádného sumečka jsme nechytli a vypadá to, že už ani nechytneme. Ještě prolovujeme zbytek agregátem, abychom si byli jistí, že jsme nic nepodcenili a žádný sumeček v rybníku není,“ popsal ve čtvrtek 13. listopadu 2025 krátce po 10. hodině dopoledne ve vyslání Českého rozhlasu Liberec zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Václav Luka.

Pro ochránce přírody to bylo příjemné překvapení. „Na jaře, když jsme vypouštěli rybník Vidlák, který je nad Krčákem, se do do Krčáku splavilo velké množství sumečků amerických, obávali jsme se, že se v rybníku rozmnoží a zvětší svoji populaci, ale naštěstí se mu to nezdařilo mu,“ dodal Václav Luka.

Možná si se sumečkem poradili štiky, kterých z Krčáku několik odlovili. „Je to možné, já si troufám tvrdit, že zafungoval ekosystém jako takový. Před Krčákem, v místě, kde do něj vtéká voda z Vidláku, je celkem rozsáhlá olšina, kde se voda rozplavuje a může částečně vysychat. Ryby tam můžou uvíznout a hlavně je tam můžou sezobat i volavka,“ vysvětlil zoolog.

Nedaleký rybník Vidlák se po vyčištění už pomalu znovu zavodňuje. „Odbahnění je hotové, výpustné zařízení je opravené, vegetace v litorálu (pod hladinou – pozn. red.) je posekaná, jsou tam nové tůně pro obojživelníky a napouští se. Apeluji na lidi, aby tam nevysazovali žádné ryby, hlavně ne ty nepůvodní,“ požádal Václav Luka.

„My tam obsádku budeme nějakým způsobem řídit, protože ryby do rybníka patří bezpochyby, ale v našem případě, z pohledu ochrany přírody, tam dáme nižší obsádku, tak, aby tam mohly fungovat i jiné organismy, než jsou jenom ryby,“ dodal s tím, aby lidé ryby v rybníce ani nekrmili.

Po kolika letech se v rybníku Krčák lovili ryby? Jaké ryby tam, kromě zmiňovaných štik, byly? A které z Podtroseckých rybníků se ještě vylovují?

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.