Po více než 70 letech má Nový Bor na Českolipsku opět pomník hrdinům Rumburské vzpoury

14. srpen 2015

Do Nového Boru na Českolipsku se po 75 letech vrátil pomník hrdinům Rumburské vojenské vzpoury. Rebelie proti rakousko-uherskému mocnářství se odehrála v roce 1918. Původní pomník od sochaře Karla Dvořáka z roku 1923 vyhodili do vzduchu nacisté. Na stejném místě, na Lesním hřbitově, kde byli popraveni vůdci vzpoury, teď stojí třímetrová replika původní sochy. Dělal na ní Milan Danihelka ze sochařské školy v Hořicích.

„Ve své podstatě vycházíme z původního modelu Karla Dvořáka. Z původního pomníku se totiž zachoval sádrový model té figury nahoře a toho lva. Ta socha pak vznikala reprodukční technikou na kružidla, tedy zvětšováním, a samotný podstavec se dělal podle fotodokumentace. A je to spíš čistá kameničina,“ popisuje Milan Danihelka.

Obnovu památníku inicioval Josef Doškář, který kvůli tomu založil spolek. Setkali jsme se s ním pod Chotovickým kopcem, kde rakousko-uherská armáda vzbouřené české vojáky rozprášila. Proti čemu vlastně na sklonku 1. světové války rebelovali?

„Vzhledem k tomu, že v roce 1918, kdy mimo jiné už existoval Sovětský svaz, Vladimír Iljič Lenin přestal plnit závazky vůči spojencům, platil Brestlitevský mír a na základě toho byli zajatí čeští vojáci sloužící v rakousko-uherské armádě propuštěni. Rakousko-Uhersko jim slíbilo, že jim vyplatí žold, dostanou dovolenou a že s nimi bude slušně zacházeno. Soustředili je v Rumburku a vzhledem k tomu, že jim nedali ani žold a navíc je velitelé šikanovali, tak si řekli dost a jdeme! Byla to taková živelná vzpoura.“

Logo

Vůdcové vzpoury byli popravení právě na Lesním hřbitově, v podstatě hned po dopadení. Proč tak rychle?

„Rakousko-Uhersko mělo strach, že se rozpadne. Protože už tady vlastně bylo skoro 100.000 legionářů, kteří proti němu bojovali.“

Pomník hrdinům rumburské vzpoury je už sice hotový, ale slavnostní odhalení ho čeká až 28. října,v den oslavy vzniku samostatného Československého státu.

Spustit audio