Plavaná, feederový prut, nástrahy i návnady. Do tajů rybolovu nás zasvětil zkušený rybář Jan Bubeník

Prázdniny jsou pro rybáře jako stvořené. V letních měsících je totiž možné kromě chráněných a hájených druhů chytat cokoliv, co umožňují rybářské předpisy. V uplynulém týdnu byl naším dopoledním hostem majitel obchodu s rybářskými potřebami v Rychnově u Jablonce nad Nisou a hlavně zkušený rybář Jan Bubeník.

„Vždycky si musím říct, kolik mám na chytání času a čeho chci dosáhnout. Budu mít rybáře, který bude chtít mít fotku na sociálních sítích s tím největším kaprem, tak pro něj bude ideální chytat toho kapra, ale udělat si na to třeba dva, tři, čtyři dny času, ale chytat s boiliesem. Je to selektivní nástraha, to znamená, že je většího průměru. Může mít dneska třeba tři centimetry průměr, a tím, že to ta menší ryba není schopna pozřít, tak pojede dál, a nakonec toho velkého kapra při troše štěstí chytí,“ vysvětlil Jan Bubeník, že metodu lovu je dobré zvolit podle našich očekávání.

Hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec byl zkušený rybář a majitel obchodu s rybářskými potřebami v Rychnově u Jablonce nad Nisou Jan Bubeník

Pro lidi, kteří mají na rybaření méně času, se podle něj zase hodí třeba takzvaná plavaná. „To znamená, že budeme chytat se splávkem z hladiny. Slabý vlasec, háček, červ, troška krmení. Můžeme si zachytat hezky, ale pravděpodobně to nebude ten kapr deset, patnáct, dvacet kilo. Ale zase takový dvoukilový kapřík dokáže dělat na prutu slušné divy,“ doporučil Jan Bubeník způsob, který je podle něj nejjistější.

Další populární metodou je rybolov s feederovým prutem, který je vhodný pro každého, kdo si chce zachytat, ale nejde mu o velikost ryby. „Největší přínos je zjemnění. Takže slabší vlasec, menší háčky, větší podíl nějaké živé složky, takže nějaké červy, žížaly. To zmenšení háčků a nástrahy udělá vždy největší službu,“ přiblížil zkušený rybář a vysvětlil nám také, jaký je vlastně rozdíl mezi nástrahou a návnadou.

„Nástraha je od slova nastražit, takže to, co máme na háčku. A návnada je to, na co chceme přilákat rybu, takže to nejčastěji máme v krmítku, ale můžeme to i přistřelovat pomocí praku, nebo to zavážet lodičkou. I kdybychom měli tu nejlepší nástrahu, tu nejlepší kuličku na světě, tak protože tam hodíme jednu jedinou, tak se nám ryby skutečně nesjedou z celého rybníka se na ni podívat. To vnadění dělá nejlepší službu. Ve chvíli, kdy tam to hejno ryb přilákám, tak mám vyhráno, protože dřív nebo později ten háček trefí,“ doplnil Jan Bubeník.

Na jaké ryby je teď nejlepší doba, jak se loví dravé ryby, jak poznat lokalitu vhodnou v lokalitu atd. Poslechněte si celý rozhovro Jakuba Marvana a jeho hosta, rybáře Jana Bubeníka.

autoři: Jakub Marvan , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.