Pepek námořník slaví 90 let. Předlohou byl americký štamgast, který miloval špenát

Pepek námořník

Pepek námořník dnes slaví devadesátiny. Začínal jako postavička v novinovém komixu Thimble Theatre – poprvé ho čtenáři viděli v newyorském Evening Journalu 17. ledna 1929.

Cesta z novinových listů na filmová plátna Pepkovi Námořníkovi netrvala dlouho. Už v roce 1933 se stal hvězdou prvního animovaného snímku, kde sváděl nelítostné souboje o přízeň své milované Oliv. Potřebnou sílu si dodával pojídáním špenátu v plechovce.

 Štamgast, který neodložil fajfku

Už v roce 1938 Pepek námořník předběhl myšáka Mickeyho a stal se nejpopulárnější kreslenou postavičkou Američanů. A jaká je historie postavy? Předlohou prý byl reálný muž, hospodský štamgast Frank Fiegel, přezdívaný Rocky, který byl pověstný svou silou, miloval špenát a fajfku prý nosil s sebou i do koupelny.

Jedli díky němu Američané zdravěji?

Pepek námořník se stal i skvělou reklamou na špenát. Podle amerických pěstitelů špenátu díky němu vzrostla spotřeba této zeleniny ve 30. letech o 33 %.

Některé díly se natáčely i u nás – ve studiu Bratři v triku – a to za komunismu v 50. a 60. letech. A taky v Československu si získal přízeň lidí. V roce 1995 bodoval v anketě českých mužů o nejoblíbenější kreslenou postavu.

Spustit audio
autoři: Jiří Štefl, Jaroslava Mannová

Související