Pavlína Matiová: Kultura na epidemii koronaviru doplatila nejvíc

25. říjen 2020

Kulturu, stejně jako i jiné oblasti, tvrdě zasáhla koronavirová krize. Umělci a umělecké organizace se znovu potýkají s nedostatkem práce. Situaci ze svého pohledu popisuje zpěvačka a herečka Pavlína Matiová, která kvůli vládním nařízením nemůže vystupovat.

Pavlína Matiová se obává, že se letos ke zpívání jen tak nevrátí:

„Na jaře to byl větší šok, teď jsme trošku čekali, že kultura zase trochu spadne. Nečekali jsme ale, že takhle moc. Mám plno kamarádů muzikantů, kteří si na Facebooku hledají práci nebo učí online.“

Podle zpěvačky a herečky Pavlíny Matiové kultura patří k oblastem, které koronavirová opatření zasáhla nejvíce:

„V létě nebyl problém oslovit umělce, kteří dřív neměli tolik času. Každý byl rád za možnost vystoupení. V létě se hrálo dost a bylo to fajn, až teda na divadlo, které v létě nehraje. Teď je zase se vším konec.“

Matiová přiznává, že minimálně polovinu příjmu tvořily koncerty nebo angažmá v divadle Husa na provázku, kde vystupovala ve hře Gadžové jdou do nebe:

„Mám štěstí, že učím na mezinárodní konzervatoři. Momentálně vyučujeme online, což není úplně nejlepší, ale je to práce, která je zaplacena. Za to jsem vděčná.“

Matiová se pozastavuje nad zákazem zpívat před veřejností:

„Na tom je vidět, že člověk, který to nařídil, vůbec nemá ponětí o rozdílu mezi zpíváním a hraním divadla. Já v tom rozdíl nevidím.“

Na podzim plánovala se svou kapelou Romano Zorba pokřtít debutovou desku. Odložit musela i řadu koncertů:

„27. listopadu má být koncert s držitelem ceny Grammy Oranem Etkinem v Jazz Docku, ale bůhví jaká bude situace a jestli ho k nám vůbec z Ameriky pustí. Prostě doufám, že se situace zlepší:“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.