Pátek: Lámání ledů

Vzpomenete si na nějakou situaci, kdy mezi vámi a někým jiným panovaly spíše chladné vztahy? Podařilo se to změnit? A kdo se o to prolomení ledů přičinil? Jakým způsobem? Máte nějaký osvědčený způsob, jak prolamovat bariéry v lidské komunikaci?

Každý z nás se alespoň jednou v životě ocitl v situaci, kdy bylo nutné v nějakém vztahu prolomit ledy. S někým se seznámíte nebo přijdete do kontaktu, máte s dotyčným něco vyřešit, nebo s ním pracovat, případně trávit nějaký čas. A na jedné nebo na obou stranách panuje nedůvěra, ostych, možná i antipatie. Někdo s tím nemá problém a vydrží takto fungovat neomezeně dlouho. Ale co když se v takové "zamrzlé" komunikaci necítí ani jedna strana dobře? Většinou dojde k tomu, že se někomu podaří tu "hráz ledu" zbořit a komunikaci uvolnit.


autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.