Páteční Noční linka: Jednat s odvahou, ale i rozvahou

15. listopad 2019

Kdy naposledy jste potřebovali pořádný kus odvahy? V jakém případě je odvaha pomocníkem a v jakém už přítěží? Co považujete za odvážné a co je podle vás už zbytečný risk? Vzpomenete si na nějaký odvážný čin druhých? Co vám zůstalo nesmazatelně uložené v paměti? K čemu se už dlouho přemlouváte, na co nedokážete najít odvahu?

Už za pár dní si připomeneme třicet let od sametové revoluce, při té příležitosti si přečteme a poslechneme nejeden příběh odvážného studenta té doby. Jako o odvážné se mluví také o šestnáctileté švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která bojuje za ochranu klimatu.

Odvaha se nedá upřít ani učitelce mateřské školy z Olomoucka, která chránila děti vlastním tělem před nárazem auta. Ale odvážné činy nemusí být jen velkými skutky, o kterých se píše, mluví a za něž lidé dostávají ocenění.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.