Páteční Noční linka: Jaký smysl mají sakrální stavby ve městech a v krajině?

28. květen 2021

Ať už jste věřící, nebo ne, vnímáte, že kostely, kaple, boží muka k našemu regionu neodmyslitelně patří? Proč? O čem vypovídají ty, které máte ve svém okolí?

Často jsou sakrální stavby spojené i se zajímavými historickými událostmi. Ať už je to schovávání lidí za války nebo třeba dohady obyvatel Katovic a Mnichova na Strakonicku, což má dodnes za následek dřevěné hodiny na jedné straně věže. Vybavíte si vy nějaké?

Vadilo by vám, kdyby nevyužívané a chátrající fary, kostely byly zbourané? Je lepší opuštěné sakrální stavby využít úplně jinak, než aby pustly? Třeba na setkávání spolků, koncerty, výstavy? Nebo by měly jen a pouze sloužit svému původnímu účelu? Měly by v případě prodeje končit v soukromých rukách?

Dnes je Noc kostelů, díky které se lidé podívají do více než 1200 kostelů a modliteben po celé republice. A to nejen v neobvyklý čas, ale také se speciálním programem. Připravené jsou komentované prohlídky, duchovní rozhovory nebo komorní hudební vystoupení. Jde o propojení lidí, víry a církve – nabízet a nevnucovat.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.