Panenská skála u Radvance má skalní okénko. Dojdete k ní Údolím samoty nebo Údolím vzdechů

12. květen 2025

Mezi Novým Borem a Cvikovem v podhůří Lužických hor se nachází dvojice zajímavých pískovcových skal – Panenská a Čertova skála, kterým se také někdy říká Pirát a Škuner. Skalní útvary jsou přírodní památkou. A zajímavých skal se v jejich okolí nachází víc. Stačí si procházku k nim udělat Údolím samoty a vrátit se po vrcholcích s vyhlídkami. A dolů pak sejít Údolím vzdechů.

Cestou k Panenské skále narazíte v pískovcových skalách na další zajímavost. Na skalní reliéf „Bičování Krista“, který tu zřejmě na přelomu 19. a 20. století vytesal lidový umělec. U reliéfu pak stačí udělat čelem vzad, vystoupat na kopec a obě zmíněné skály se budou tyčit přímo před vámi.

„Panenská skála je ta menší. Má takové skalní okénko, které je z určitých míst dobře vidět. Ta větší, mohutnější je Čertova skála,“ upřesňuje Marie Kárová z destinační agentury Lužické a Žitavské hory. Větší ze skal měří kolem 30 metrů. Obě jsou z měkkého pískovce, na rozdíl od čedičové Panské skály, která vám v této lokalitě může ve vyhledávači omylem vyskočit.

Výhled od skal je dost zarostlý, ale z plošinky mezi nimi je hezky vidět na dominantu Lužických hor, horu Klíč. Panenská a Čertova skála a skalní reliéf Krista ale nejsou jedinou zajímavostí mezi Novým Borem a Cvikovem.

Cesta k Panenské skále vede kolem skalního reliéfu Bičování Krista, který zřejmě vytesal lidový umělec

„Myslím, že pro návštěvníky bude zajímavé vyrazit z Radvance po zelené turistické značce Údolím samoty, které je z jedné strany lemováno potůčkem a z druhé pískovcovými skalami. Kousek před Cvikovem je rozcestí, odkud je možné vyjít po žluté značce na hřbet a zase zpět do Radvance sejít Údolím vzdechů. Okruh má asi osm kilometrů a cestou narazíte i na studánku, ze které je možné se napít,“ dodává Marie Kárová. Studánku upravil na konci 19. století Horský spolek ze Cvikova. Má prý zázračnou vodu, která léčí oční choroby.

Dobrý zrak podpořený vodou ze studánky se bude hodit i při návštěvě nedalekých Havraních skal. Ty s Panenskou skálou spojuje pověst o dívce a loupeživém rytíři, který po ní toužil. Dívka ho nechtěla a před ním a hordou jeho žoldnéřů se zachránila skokem ze skály do dnes už neexistujícího jezírka. Rytíř a jeho vojáci byli prokleti a na místě zkameněli do podoby Havraních skal.

Studánku upravil na konci 19. století Horský spolek ze Cvikova. Její voda údajně léčí oční choroby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.