Osudy tanečníků baletu: Po třicítce je čeká třeba tvrdá práce za pásem

3. leden 2017
Koktejl

Většina profesionálních tanečníků utrpí během své kariéry vážný úraz, víc než tři čtvrtiny tanečníků baletu ukončí kariéru před dovršením třiceti let a jenom výjimečně tančí i po čtyřicítce, říkají statistiky. Před sametovou revolucí dostávali od státu důchody, dnes už podobná pomoc neexistuje. I proto se liberecké Šaldovo divadlo zapojilo do celorepublikového projektu Vstupenka, která pomáhá českému tanci.

Projekt inicioval Nadační fond pro taneční kariéru, který podporuje „vysloužilé“ profesionální tanečníky – pomáhá jim najít nové zaměstnání. Každý návštěvník prosincového benefičního představení úspěšného baletu a filmu Romeo a Julie zaplatil v ceně své vstupenky 50 korun, kterými mohl Nadačnímu fondu pro taneční kariéru přispět.

Balet je pro mladé do třiceti, pak je člověk zničený

„Odcházím z divadla, protože toto zaměstnání je hlavně pro mladé – do třiceti, pětatřiceti let, a člověk je zničený,“ říká člen baletu Divadla F. X. Šaldy Pavel Novotný, který ve svých sedmatřiceti tancuje už jednadvacet let.

Z baleťáka zahradníkem? Takové štěstí nemá každý

Pavla Novotného, člena baletu Divadla F. X. Šaldy (vpravo) v budoucnu zřejmě čeká zahradnické povolání

„Mám vysokou školu, kterou jsem si udělal v Českých Budějovicích, budu zahradníkem.“ Ale ne každý tanečník má štěstí, že ví, co bude dělat jako druhé povolání. „Většinou mají ti lidé konzervatoř, pak jdou do divadla jako profesionální tanečníci, a když skončí, tak většinou zůstanou buď na sociálce, nebo posléze, když najdou nějaké zaměstnání, tak je to buď pekárna, nebo jdou pracovat za pás,“ popisuje Novotný.

Odborná příprava tanečníka baletu trvá nejdéle ze všech umění

Slova člena libereckého souboru potvrzuje i šéfka baletu Šaldova divadla Alena Pešková. Podle ní je taneční kariéra vlastně velmi krátká. Budoucí tanečníci se na svou roli chystají i osm let. „Běžné je, že tanečnice je v pětatřiceti odepsaná a tanečník ve čtyřiceti. Před revolucí jsme si brali příklad ze Sovětského svazu, kdy byli tanečníci honoseni jako velké hvězdy a od pětatřiceti – čtyřiceti let dostávali slušný důchod.“

Situaci začal řešit až pražský nadační fond. „Nadační fond pro taneční kariéru se zabývá palčivým tématem, což jsou v uvozovkách důchody pro tanečníky, které neexistují,“ vysvětluje Pešková.

Romeo a Julie pomáhají

Nové baletní a filmové představení Romeo a Julie nebylo jako benefiční zvoleno náhodně. „Většinu představení v našem souboru nejsou tanečníci alternováni, takže kdyby se někomu něco stalo – a ta pravděpodobnost tu je, protože na jevišti se odehrávají třeba souboje s meči – ke zranění tedy může dojít, a co potom ten tanečník, který má před sebou půl roku, kdy se nemůže hýbat, nebo v nejhorším případě to, že nikdy tancovat nebude.“

Profesionální tanečníci baletu libereckého Šaldova divadla na jevišti
autoři: Jaroslava Mannová , Lucie Fürstová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...