Operace prsu bude v českolipské nemocnici provázet šetrnější zásah do organismu

14. listopad 2014

Ženy, které podstoupí operaci prsu v českolipské nemocnici, čeká šetrnější zásah do organismu. Je to díky speciální gama sondě, kterou má nemocnice nově k dispozici. Pomáhá hlavně pacientkám s diagnózou včas zjištěné rakoviny prsu. Výhodou sondy je možnost snadno určit, jestli je nutné odebrat všechny mízní uzliny z podpaží.

„Byla jsem na preventivní prohlídce a na mamografu. Tam to zjistili. Měla jsem nádor v prsu a v uzlině jsem měla mini metastázu," vzpomíná Alena, vitální žena středního věku, která v českolipské nemocnici prodělala operaci prsu s pomocí nové gama sondy.

„Propustili mě brzo. Žádné komplikace nebyly. Neotéká ruka ani podpaždí. Jsem po ozáření a cítím se v pořádku. Mám tam prohlubeninu, ale jinak v pořádku.“

Gama sonda – rychlá a šetrná k pacientkám

„Když se dělala dříve mastektomie, brala se i s prsním svalem. Ženy většinou končily s limfedémem, to jsou takové ty sloní paže. Dnešní onkologické pacientce zůstane prso, má jednu jizvičku v podpaží, kde se jí vezme jedna sentinelová uzlina. Sice musí být doozářená, ale v podstatě po těch pěti týdnech, když to jde dobře, můžeme říct, že je vyléčená,“ vysvětluje lékařka Iva Bártová, která se na operace prsou specializuje.

Díky gama sondě tak pacientky čeká daleko šetrnější zásah do organizmu než tomu bylo dříve.

„Ta operace spočívala v tom, že se vezme celý podpažní tuk s uzlinami, s různým počtem. Minimálně však deset. S tím jsou vzaté drobné nervy, které brázdí podpaží a to jsou ty komplikace. Tím, že se sáhne pro jednu mízní uzlinu, odbouráme komplikace z té operace.“

Gama sonda se používá pouze při operacích. Sonda je zhruba 30centimetrový přístroj s úzkým detektorem. Ten snímá radiofarmakum s cílem najít jednu mízní uzlinu v podpaží.

Rakovina prsu - ilustrační obrázek

Rakovina prsu? Důležité jsou preventivní prohlídky!

„Nemáme tady nukleární medicínu. První den příjmu vezeme pacientky do Mladé Boleslavi. Tam se jim kolem toho tumoru aplikuje Radiotechnecium, radiokoloid, který se vychytá právě v té sentinelové uzlině. Poté co odoperuji prs, tak si sondou šáhnu do podpaží a na sále krásně zazní hudba. Zasvítí to, že to je ta mízní uzlina a já vím, kterou tu uzlinu mám vyndat,“ popisuje Iva Bártová.

V České republice každý rok onemocní rakovinou prsu přibližně 6500 žen. Ke včasnému odhalení pomáhají mamografické vyšetření. Na ně má bezplatně nárok každá žena od 45 let a to ve dvouletých intervalech.

Spustit audio