Odborné projevy

2. listopad 2012

Martina Kunderová z Liberce píše: „Začala jsem pracovat jako junior manažerka v soukromé firmě a za čtrnáct dní mě čeká prezentace nového produktu před klienty. Říkali jste, že se projevy nečtou z papíru, ale já se nebudu schopná tolik informací naučit nazpaměť. Opravdu je to podle etikety zakázané číst?“

Milan Knotek uklidňuje: „Paní Martina může být v pohodě – obchodní prezentace nemá s běžným projevem nebo proslovem nic společného, jde o úplně jiný komunikační nástroj. Obchodní prezentace před klienty probíhá nejčastěji u plátna, kde se z dataprojektoru promítají základní body sdělení, K nim má potom přednášející doplňující komentář. Jedno ze základních pravidel tady je, že není možné pouze předčítat hesla nebo pasáže uvedené v prezentaci. Nezbytné je do toho vložit další rozšiřující informace – a tady je šance ukázat se.“

Alena Perková: „Když se ještě vrátíme k tem dlouhým proslovům nebo projevům – vy jste někdy něco takového zažil? Teď myslím opravdu nějaký extrém…“

Milan Knotek: „Za mistry předlouhých a zbytečných projevů jsou považováni Němci, někdy Francouzi. Můj nejhorší zážitek pochází z Německa, když jsem se v Chemnitz účastnil slavnostního otevření průmyslového muzea. Plná hala významných lidí, včetně saských ministrů, a čtyři projevy s délkou každého od čtyřiceti minut do hodiny a půl. Přes čtyři hodiny koncentrované nudy, totálně frustrovaných lidí – zvláště ti důležití neměli odvahu odejít.“

Alena Perková: „Vy jste jako znalec etikety určitě taky vydržel…“

Milan Knotek: „Já jsem odešel, na protest proti té hrůze. Měl jsem výhodu, že jsem seděl vzadu na kraji jako nevýznamný host. Byla tam tma, takže když jsem se odebral (jakoby na toaletu) a už se nevrátil, nikdo si toho nevšiml. V zákulisí se připravoval raut, tak jsem si nechal otevřít víno a strávil dvě příjemné hodiny s hezkou dívkou z polské ambasády.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio