Očekávání krize a nejistota na trzích. Cena zlata je nejvyšší za posledních šest let

Zlatá investiční medaile Karel IV. a sochař Vladimír Oppl
Zlatá investiční medaile Karel IV. a sochař Vladimír Oppl

Zlato se od začátku srpna drží při hranici 1500 USD za trojskou unci. Nakupují ho jak centrální banky, tak drobní střadatelé. Pohnutky jsou u obou skupin stejné, vidí v něm pojistku proti hospodářské krizi.

Očekávání krize a nejistota na trzích jsou jednou z hlavních přícin růstu ceny zlata

V době, kdy se ekonomice nedaří, klesá s výkonem firem cena akcií a oproti tomu roste cena zlata. Táhne ji nahoru zvýšená poptávka lidí, kteří ve zlatu vidí bezpečný přístav,“ říká Lukáš Jokl ze společnosti Zlaťáky, která v Liberci obchoduje s investičním zlatem a stříbrem. Že jsou drahé kovy výsadou movitých investorů je podle něj mýtus. Zlaté slitky (běžně označované jako cihly) lze pořídit za cenu mezi jedním a dvěma tisíci korunami, mince pak zhruba od čtyř tisíc korun.

03523474.jpeg

Výhodou zlata v této podobě je jeho likvidita. Lidově řečeno, nakoupené mince a slitky lze velmi jednoduše opět zpeněžit. Nepotřebujete znalce jako v případě diamantů ani makléře jako v případě nemovitostí. Obchoduje se s nimi po celém světě.

V Česku se nejčastěni vyskytují slitky ze švýcarských rafinérií. Prodávají se s certifikátem pravosti, který je buď zatavený v obalu nebo přiložený volně k slitku. K mincím se certifikát nepřikládá, jejich původ garantují světové mincovny, které je razí ve velkých množstvích. Nejčastěji se u nás obchodují rakouské mince Wiener Philharmoniker a kanadské mince Maple Leaf. Pro investory jsou nejvýhodnější slitky a mince o hmotnosti jedné trojské unce. Nabízejí nejlepší poměr mezi cenou za gram kovu a likviditou. Pořídíte je v ceně cca 34 000 Kč.

Oproti zlatu cena stříbra spíše stagnuje

V době poslední hospodářské krize však dokázal během jediného roku tento kov vyrůst z 18,6 USD za trojskou unci v dubnu 2010 až na 48,5 USD za trojskou unci v dubnu 2011. Analytici se ani dnes neshodnou, které faktory za tehdejším enormním růstem stály a zda se může zopakovat. U stříbra lidé nakupují především mince. Jsou natolik oblíbené, že jsme jich od začátku roku na kusy prodali více než zlatých slitků a mincí dohromady. Jejich cena začíná zhruba na 470 Kč, uzavírá Jokl.

Spustit audio
autor: David Hamr

Související