Obyvatelé Tanvaldu si v roce 2024 připlatí za svoz odpadu, teplo i vlastnictví nemovitosti

29. listopad 2023 11:28

Energie i roční poplatek za likvidaci odpadu. O tom na přelomu roku jednají téměř všechny radnice. Lidé v Tanvaldu budou mít od ledna 2024 dvojnásobně vyšší cenu za teplo, zvedne se jim daň z nemovitosti a o 300 korun stoupne poplatek za likvidaci odpadu.

Čtěte také

Lidem v Tanvaldu v roce 2024 vzrostou náklady na bydlení. Vedení město rozhodlo o zvýšení poplatku za svoz odpadu a daně z nemovitosti.

Obyvatelům napojeným na tamní teplárnu dvojnásobně vzroste cena tepla. Společnosti Teplárenství Tanvald se nepodařilo nakoupit plyn za stejnou cenu, jako před třemi lety. Za gigajoule tepla budou lidé v Tanvaldu od ledna 2024 platit 1 059 korun.

„Reflektovala jsem to, že je třeba si zvýšit zálohu na teplo. Zvýšila jsem a čekám, co bude. Jsem ze Šumburku, ze sídliště a doteď mi vraceli. Doufám, že když jsem si navýšila zálohu, tak to pro mě nebude úplně likvidační,“ říká obyvatelka Tanvaldu Alena Janoušková.

Lidem ve městě by se mělo teplo zdražit dvojnásobně. „Změnilo se to, že nám končí fixace ceny plynu, za kterou jsme nakupovali v květnu 2020. Ta cena vystartovala někam nahoru, takže příští rok (2024) pojedeme za novou cenu plynu, kterou jsme nakupovali v říjnu (2023),“ vysvětluje důvod skokového zdražení tepla Jiří Boch, jednatele Teplárenství Tanvald, které dodává teplo i do dvou největších sídlišť ve městě.

Tři roky měli obyvatelé v Tanvaldu nižší náklady za teplo, než v okolních obcích v době energetické krize. V porovnání s nimi ale aktuální dvojnásobné zdražení bude trochu šok. „Ta cena, která teď dvojnásobně vzrostla, je ale pořád z hlediska okolí nejnižší,“ myslí si nezávislý starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.

Obyvatelům města se o 300 korun zvedá i roční poplatek za svoz a likvidaci odpadu. V roce 2024 budou platit 1 020 korun, tedy víc než ve stotisícovém Liberci. „Zvedáme cenu o tolik, o kolik nám zvedla dodavatelská firma. Město nechce zisky. Tady se platí pouze to, co ne město, ale my občané vyprodukujeme. Odpad musíme nějak likvidovat,“ dodává starosta Vyhnálek.

Podle novely zákona budou obyvatelé města platit také vyšší daň z nemovitosti.

autoři: Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související