Obří hlavy ženichů, nevěst, soudců i zvířat aneb Za unikátními masopustními maskami do Zákup!

Je libo obří hlavu soudce, ženicha a nevěsty, koňskou hlavu, nebo jen elegantní škrabošku? Nastal každoroční masopust a s ním divoké reje, karnevaly a průvody masek.

Jedny z nejzajímavějších a také nejunikátnějších masopustních masek na světě se vyrábějí u nás, v Zákupech na Českolipsku. Už v roce 1884 tam založil sudetský Němec Eduard Held svou První rakouskou továrnu na patentní listy a luxusní papír. A brzy k papírenské výrobě přidal i masky, jakou jsou obří hlavy zvířat i lidí, a také obrovské ruce, nohy a hudební nástroje.

Masopustní masky ze Zákup

Dědictví Rudolfa Helda dodnes udržuje Zdeněk Rydygr se svými spolupracovníky. Masky vyrábějí stejnou technikou jako jediní v Evropě – kousky papíru prosycené lepidlem se vlepují do starých forem, po uschnutí se ostříhají, ručně vytlučou a vymalují a nastříkají lakem.

Každá maska je unikát. Výroba je velice náročná a dodržuje se tradiční postup, nejkrásnější jsou obří hlavy, které každoročně putují i do Holandska a do Francie.

Masopustní masky ze Zákup

Za tajemstvím masek a masopustních písní v podání souborů Musica Bohemica, Konrádyho dudácké muziky a Hradišťanu se vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...