Obchod s chudobou považuji za nemorální a zvrácený, říká Lenka Opočenská
O budoucnosti problémové ubytovny Neptun, ale také o koncepci bydlení s náměstkyní jabloneckého primátora Lenkou Opočenskou (Společně pro Jablonec).
Jablonecká radnice chtěla koupit problematickou ubytovnu Neptun ve městě. Zastupitelé ale záměr neschválili. Proti hlasovala nejen opozice, ale i někteří členové koalice.
Hlasování se zdržela také náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská z hnutí Společně pro Jablonec. Jaký měla důvod? „Jedním z důvodů byla nabídnutá cena, která byla o zhruba 14 milionů vyšší než znalecký posudek. Dalším důvodem byl i možný precedens pro další obchodníky s chudobou, kteří používají vzorec: Koupím objekt, nastěhuju tam problematické lidi, kteří pobírají sociální dávky, vydělám na tom a pak nastřelím cenu a budu město vydírat, aby ode mě objekt koupilo. Tak tenhle precedens je nebezpečný jak pro město, celý region, tak i pro celou zemi,“ vysvětluje Lenka Opočenská.
Dalším důvodem, proč se zdržela hlasování, byl pro ni i určitý časový tlak, bez možnosti rozpracovat, jak s ubytovnou dál naložit a jak naložit s lidmi, kteří tam bydlí. Do něj se podle Opočenské město dostalo poté, co majitel objektu nabídl údajně ubytovnu Neptun ke koupi dalším zájemcům. Tím by se limitovala možnost problémy v budoucnu řešit.
Poslechněte si záznam rozhovoru, ve kterém se Lenka Opočenská také věnuje koncepci bydlení a přestavbě bývalé dětské nemocnice na bytový objekt.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.