O ženách a pro ženy: Babí léto a Zpěvule z Bánova

6. listopad 2021

Ryze ženských folklorních souborů je spousta, ale v naší republice existuje jediný, který pořádá vlastní ženský festival.

Je o ženách a pro ženy a jmenuje se Babí léto. Festival se koná v Bánově na jihovýchodním Slovácku a hlavními iniciátorkami jsou ženy (nejen, ač převážně) v seniorském věku.

Zpěvule založila letos 80letá folkloristka Helena Vystrčilová a ona sama je dokladem toho, že aktivní ženy nikdy nezestárnou. Zpěvule složila z žen, které předtím neměly žádné pěvecké ani taneční zkušenosti a vedena byla svým celoživotním krédem, že zpívat a tancovat se může naučit každá žena (i každý muž).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.