O léčitelích z Pojizeří a Podkrkonoší brzy vyjde kniha. Historik Chvátal o nich pořádá i přednášky

Zájem o dvě výstavy věnované léčitelství v hlavní budově semilského muzea vedl k vzniku samostatné expozice Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší v Jílovecké ulici. A také k vzniku knihy a řadě přednášek. Kdy bude další a kdy vyjde očekávaná kniha o léčitelích, jsme se zeptali autora projektu, historika Tomáše Chvátala.

„S knihou to vypadá dobře. Když se nic zásadního nestane, tak opravdu tentokrát platí náš slib, že budeme křtít na Bylinkovém festivalu 8. června tohoto roku v Semilech. Tak knížka vypadá, že bude mít asi 560 stran, takže lidé se můžou těšit asi na 200 stránek o paní Patočkové, včetně asi 40 stránek receptů a pak vlastně průlet od Mattioliho herbáře až do roku 2000,“ uvedl Tomáš Chvátal.

Léčitelé a totalitní státy

Kromě práce na knize pořádá Tomáš Chvátal o léčitelích také přednášky. Ta nejbližší nazvaná Léčitelé a totalitní stát bude ve středu 12. února od 17. hodin v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech.

„Na začátku celého projektu bylo, že jsme viděli film Šarlatán o léčiteli Mikuláškovi ze středních Čech. A tam to pronásledování totalitním režimem hraje hodně velkou roli. Ta přednáška se týká toho, jak se nacisti, ale hlavně potom komunisti, jakým způsobem se vztahovali k těm našim místním léčitelům. A nutno říct, že to je velmi zajímavé téma, které má dost překvapivých zjištění,“ přiblížil téma přednášky historik.

„První překvapivé zjištění je, že ne úplně všichni léčitelé byli pronásledování způsobem jako pan Mikulášek. Budeme se dotýkat, jestli ty místní léčitele sledovala z STB, jako to bylo zase třeba v případě románu Žítkovské bohyně. Jakým způsobem třeba se vztahovali i nacisti k léčitelům. Tam bude takový jeden dost velký historický paradox, ale to nebudu prozrazovat. A pak jak ti komunisti. A nutno říct, že tam je skupina léčitelů, kteří pronásledovaní byli, a pak je skupina lidí, kteří pronásledováni vůbec nebyli,“ doplnil Tomáš Chvátal.

Spustit audio

Související