Nový postup proti šíření afrického moru prasat. S odstřelem divočáků pomůžou policisté

1. září 2024 14:13

Do boje proti šíření africkému moru prasat se na Liberecku zapojí i policisté. Budou pomáhat s mimořádným odstřelem zvířat. Nákaza se v Libereckém kraji drží už téměř dva roky a pořád se ji nedaří zlikvidovat.

Vývoj nákazy v Libereckém kraji

Africký mor prasat se na Frýdlantsku objevil v prosinci 2022 a od té doby nabírá na dynamice. Zatímco vloni zaznamenali veterináři 56 nakažených divokých prasat, letos to v prvním pololetí bylo 27 divočáků. Ať už u těch ulovených, nebo u těch nalezených uhynulých. Zatím poslední případ nákazy byl potvrzen koncem srpna v Kateřinkách u Liberce. Vývoj nákazy i aktuální opatření proti šíření nemoci lze sledovat na stránkách Státní veterinární správy.

Myslivcům pomůže policie

Policisté budou během září pomáhat myslivcům s mimořádným odstřelem divokých prasat. Lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný se na tom dohodl s ministerstvem vnitra.

„K tomuto účelu budou pořízeny i potřebné prostředky, hlavně pro noční lov, protože v noci je odlov prasat divokých nejefektivnější. Kromě toho spolupracujeme s Českou zemědělskou univerzitou, využíváme pracovníky s drony, které vyhledávají, kde se nacházejí populace prasat divokých,“ přiblížil ministr Výborný.

Další nové opatření proti šíření nákazy

Šíření afrického moru prasat mají v Libereckém kraji pomoct zastavit také pachové ohradníky. Na jejich instalaci se dohodla Krajská veterinární správa s ministerstvem zemědělství.

Ohradníky obsahují přírodní pachy, které černé zvěři signalizují přítomnost přirozených nepřátel, takže by se za ně neměla dostat. Vybraná firma nainstaluje ohradníky u Jablonného v Podještědí, v místě křížení rychlostní silnice na Děčín se silnicí na Petrovice. Podél ní pak budou ohradníky pokračovat až ke státní hranici s Německem.

„Mají minimálně ztížit rozsah posunu nakažené populace směrem na jih. Pro nás je důležité, abychom to dokázali udržet na území Libereckého kraje a postupně tu nakaženou populaci zlikvidovat,“ dopnil ministr zemědělství.

Rizika afrického moru prasat

Pokud by se nákaza dostala do chovů prasat domácích, mohly by z toho vzniknout velké hospodářské škody. Bylo by nutné vybít celá stáda a to by způsobilo nedostatek vepřového masa v obchodech. A také by platil zákaz vývozu vepřového do zahraničí.

Spustit audio

Související