Novoborský Kolektiv Ateliers obnovuje 2 300 metrů čtverečních vitráží pražského Průmyslového paláce

22. červenec 2022

Přes 100 tisíc kusů skel projde rukama řemeslníků společnosti Kolektiv Ateliers v Novém Boru, kteří obnovují historické vitráže Průmyslového paláce v Praze. Každou musí demontovat, umýt a znovu vsadit do olověných rámečků, případně doplnit chybějící díly.

Společnost Kolektiv Ateliers v Novém Boru zachraňuje historické vitráže Průmyslového paláce v Praze. Byl postavený pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891; budovu navrhli architekt Bedřich Münzberger a inženýr František Prášil. Jednalo se o první montovanou ocelovou konstrukci kombinovanou se sklem v českých zemích.

Obnova vitráží je součástí rekonstrukce a dostavby Průmyslového paláce, který v roce 2008 vyhořel. Rukama odborníků projdou okna o celkové rozloze skoro 2 300 metrů čtverečních. Dosud byly vitráže uskladněné na místě stavby. Se začátkem jejich restaurování se stěhují do Nového Boru.

„Teď tady máme ohromné skladovací stany. Vitráž byla doteď venku, vystavená povětrnostním vlivům, tak my ji teď dáváme pod střechu, než se na ní dostane. Máme to ve vnitrobloku našeho areálu,“ vysvětlil za Kolektiv Ateliers Zdeněk Kudláček.

S odborníky v Novém Boru natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.