Nezapnuté pásy nebo telefonování za jízdy? Policie vás nově vidí na kilometr

Nový policejní dalekohled vidí na jeden kilometr
Nový policejní dalekohled vidí na jeden kilometr

Jestli rádi svačíte za volantem nebo během řízení s oblibou píšete esemesky, raději s tím přestaňte. Alespoň na Liberecku, kde mají dopravní policisté nové výkonné dalekohledy s fotoaparátem. Vidí s nimi do kabiny auta na vzdálenost jednoho kilometru. Zatímco řidič nemá ani tušení, že je v hledáčku, policista detailně vidí, jestli věnuje pozornost pouze řízení nebo ne. 

„Rovnou pořizujeme videozáznam, který zdokumtuje průběh toho přestupku. V momentě, kdy už jsou zaznamenaní, tak ještě nevědí, že je sledujeme,“ vysvětlil dopravní policista Petr Lásló.

„Dokážeme s velkou jistotou dokumentovat některé přestupky. Nepoužití bezpečnostního pásu řidičem nebo spolujezdci, telefonování za jízdy, anebo psaní sms popřípadě nastavování nějaké cílové destinace v mobilu v navigaci," popsal Jan Frieser z dopravní policie Libereckého kraje.

Policisté si můžou na velkou vzdálenost sledovat. co řidič v autě dělá

Kromě sledování toho, jestli se řidiči plně věnují řízení, najdou nové dalekohledy i další využití.

„Uvažujeme i o tom, že budeme toto zařízení na vhodných stanovištích využívat i pro dokumentování nedodržování dopravního značení Stop nebo na železniční přejezdy,“ popisoval nastavení  Jan Frieser z dopravní policie Libereckého kraje.

Policisté mají nové dalekohledy k dispozici už několik měsíců. Hlídky se s nimi zatím učí pracovat.