Netradiční zábava? Závody ve vypouštění balonků, které letí i stovky kilometrů

16. říjen 2017
Koktejl
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Když se vypouštějí heliové balonky "závodně", je jich i soutěžících mnohem víc

Balonek letící do výšky vyprovázený na cestu usedavým dětským pláčem – to je častý pouťový výjev. Vypouštění balonků ale může být i hrou, která baví nejen děti, ale i dospělé. Takový závodnický balonek pak na své cestě může i překonávat hranice.

Obloha posetá různobarevnými heliovými balonky, kterých jsou stovky. To můžete vidět na akcích, kde se pořádají i balonkové závody. Pan Bronislav Brzek z Liberce je pořádá už několik let. Proč? Jednoduše jako zpestření veřejných i soukromých společenských událostí.

Kam doletí ten tvůj a kdo ho najde – to je nejčastější otázkou dětských soutěžících.

Hromadné vypouštění stovek balónků pořádá profesionální „balónkář“ Bronislav Brzek už několik let. „Balónky jsou hromadně vypuštěny ze sítě a poté, co se vznesou do výšky několika kilometrů, je vítr je nese nad celou Evropou,“ popisuje Bronislav Brzek. Každý má svůj štítek a originální kód.

Balonky opatřené cedulkami se vznášejí do vzduchu

Vyhrává balonek, který dolétne nejdál

Vlastní závod spočívá v délce doletu balónku, přičemž vyhrává balónek, resp. startovní štítek, který bude nalezen nejdále od místa startu. Text na štítku vzývá jeho nálezce k tomu, aby údaje o místě nálezu vyplnil ve speciální webové soutěžní aplikaci. Vítězné vzdálenosti se počítají i ve stovkách kilometrů a zahraniční nálezy nejsou v této soutěži ojedinělostí.

Vítězství v soutěži ale není to nejdůležitější. Tady jde o netradiční zážitek a nevšední zábavu, kterou balonkové závody nabízejí. „Zejména v zahraničí, kde jsou balonkové závody mnohem populárnější než u nás, mají často i charitativní rozměr,“ uzavírá Bronislav Brzek.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...