Netradiční ozdoby? Třeba ze stuh a navíc jako dárek

25. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoční ozdoby ze stuh
0:00
/
0:00

Udělat někomu radost na Vánoce neznamená jen dávat dárky pod stromeček. Třeba Bohumila Bartošová z České Lípy každoročně vyrobí desítky ozdob ze stuh a většinu jen tak rozdá kamarádkám a známým.

Překvapivě k nástrojům kromě nůžek, stuh, špendlíků a tak patří i pravítko. „Když chci dosáhnout toho, aby byl ornament symetrický, tak stužky musí být stejně velké a mezery stejně vzdálené,“ vysvětluje s úsměvem.

S výrobou ozdob ze stužek začala před čtyřmi lety. Základem, na který připevňuje stužky, jsou polystyrenové tvary – koule, zvoneček, ale třeba i adventní věnec. „Ten jsem dělala letos poprvé, protože je složitější, zatím jsem si prostě netroufla.“

Vánoční ozdoby ze stuh


Mezi ty, kteří od Bohumily Bartošové pravidelně dostávají její netradiční ozdoby, patří i Hana Poláková. „Já bych to neuměla udělat,“ přiznává. Ozdoby nedává na stromek, ale má je jako pověšené mezi kuchyní a jídelnou.

A jak hodnotí řadu večerů, které hlavně před Vánocemi věnuje Bohumila Bartošová tvorbě ozdob, její manžel Petr? Tím spíše, že je pak pouze rozdá? „Určitě je to krásná práce. Zvonec od manželky vozím v autě. A když ho viděli naši krajané v Anglii, hned se ptali, kde se dá koupit. A jestli by tedy ozdoby manželka neudělala pro ně.“

Paní Bohumila vytvoří pro známé a přátele za rok zhruba čtyřicet ozdob. Důležité pro ni nejsou náklady na jejich výrobu, ale to, aby z nich měli obdarovaní radost.

Spustit audio