Nenechte si ujít 4. díl četby z Knihy o Jizerských horách

8. březen 2018
Poslech hudby, audia (ilustrační foto)

S režisérem Michalem Burešem a hercem Divadla F. X. Šaldy Václavem Helšusem  připravil Český rozhlas Liberec pro své posluchače patnáctidílnou četbu na pokračování z legendární Knihy o Jizerských horách. Kultovní, milovníky kraje takřka zbožňované dílo tak bude mít – vůbec poprvé v rozhlasové historii – zvukovou podobu. 

Václav Helšus, herec libereckého divadla F. X. Šaldy připravil společně s režisérem Michalem Burešem pro posluchače Českého rozhlasu Liberec patnáct dílů četby z legendární Knihy o Jizerských horách Miloslava Nevrlého (ilustrační foto)

První díl četby z Knihy o Jizerských horách si můžete poslechnout zde:

Druhý díl četby z Knihy o Jizerských horách k poslechu tady:

K poslechu nabízíme již i třetí díl četby Václava Helšuse z Knihy o Jizerských horách:

„První vzpomínka je nejsilnější. Byl nesmírně teplý, tropický večer, bůhví kde se vzal v Jizerských horách. Žil jsem tady v severních Čechách první týden a již jsem slyšel, že kdesi na hřebenech Jizerek je ztracené v lesích rašeliniště veliké krásy. Vzal jsem tehdy chléb a sýr a se soumrakem vyšel z Liberce do mně neznámých hor,“ píše Miloslav Nevrlý v jedné z úvodních kapitol knihy, když se jako mladý zoolog  Severočeského muzea seznamoval s tehdy opuštěnými a zapomenutými horami.

Čarostřelci z Velké Jizery, loupežníci i strašidla

Teď se i rozhlasoví  posluchači můžou vydat do „mně neznámých míst“ – navštívit ono rašeliniště Na Čihadle, v lese objevit ukrytý Krop-Seffův kříž, narazit na pomníčky lidských bolů a neštěstí, poslechnout  si vyprávění o čarostřelcích z Velké Jizery, o dřevorubcích, horolezcích, loupežnících, pytlácích, bludičkách, skřítcích a strašidlech, navštívit četné rozhledny, prošel se cestami Štolpichu, jímž strmě uhání bystřina…

Poslouchejte v Českém rozhlase Liberec každý pátek od 18 hodin nebo v neděli krátce po 11. hodině pořad Kultura pod Ještědem. První z patnácti dílů četby z Knihy o Jizerských horách uslyšíte už v pátek 9. února 2018.