Nemocnice v Libereckém kraji se začínají potýkat s nedostatkem covidových lůžek

19. únor 2021 10:19
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na covidovém oddělení nemocnice ve Slaném leží asi 50 nakažených

Počet nemocných s covidem-19 v Libereckém kraji stoupá, přibývá i lidí, kteří potřebují péči v nemocnici. Jaká je aktuální situace a kolik volných lůžek ve zdravotnických zařízeních zbývá, zjišťovala redaktorka Eva Malá.

Nemocnice v Libereckém kraji mají nedostatek lůžek pro péči o pacienty s nemocí covid-19. Všechny oslovené páteřní nemocnice v kraji, které se o nemocné s covidem-19 starají, tedy v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici, potvrdily, že jsou s volnými kapacitami na hraně a situace se mění z hodiny na hodinu.

Krajská nemocnice Liberec

Například v Krajské nemocnici v Liberci, kde k pátku 19. února leží 133 lidí s koronavirem, z toho 31 na jednotkách intenzivní péče, měli ve středu 17. února volné jediné intenzivní lůžko. Kritická situace je také v nemocnici v Jilemnici, kde muselo být hospitalizováno 70 lidí, včetně 10 pacientů ze sousedního trutnovského okresu. Intenzivních lůžek tam mají 12, to ale nestačí, jak potvrdil i ředitel nemocnice Jiří Kalenský. „Předělali jsme další pokoje a vybavili je potřebnou technikou. Snažíme se vyjednávat s okolními nemocnicemi a záchrannou službou, aby případné další pacienty transportovali jinam,“ dodal.

Čtěte také

Další nemocnice se domlouvají mezi sebou. Zatím se podle záchranné služby nestalo, že by pacienta ve vážném stavu odmítly. Ostatní nemocnice také urychleně předělávají další oddělení na covidová. Podle hlavní sestry jablonecké nemocnice Jitka Řehořová je to na úkor ostatních pacientů. Například v liberecké nemocnici se chystali jedno z takových oddělení vrátit do běžného provozu, vzhledem k velkému počtu nově nakažených v třetím únorovém týdnu od toho ale museli ustoupit. Podle mluvčí českolipské nemocnice je problémem i nedostatek personálu pro tato specializovaná oddělení.

Pokud nastane situace, že v kraji už nezbydou žádná volná lůžka, budou muset být převáženi do nemocnic, kde aktuálně volná místa právě budou prostřednictvím Národního dispečinku lůžkové péče.

autoři: Eva Malá , reČRoL
Spustit audio

Související