Nemoc šílených krav z Polska má atypickou formu. Probíhají kontroly na hranicích, veterináři speciální opatření neplánují

Případ nelegální porážky krav otřásl Polskem. (ilustrační foto)
Případ nelegální porážky krav otřásl Polskem. (ilustrační foto)

Kvůli atypické formě takzvané nemoci šílených krav (BSE) zjištěné na polské farmě poblíž hranic veterináři na Liberecku zatím nechystají žádná opatření. U hranic s Polskem probíhají kontroly zaměřené na dovoz potravin.

Kontroly veterinářů, celníků a policistů na hranicích Libereckého kraje s Polskem

Situaci veterináři pozorně sledují a jsou ve spojení s polskou stranou. Ta je informovala, že jedno nakažené zvíře už je utraceno, řekl krajský ředitel Státní veterinární správy Roman Šebesta: „Jedná se o jediné zvíře, které bylo ihned utraceno a neškodně odstraněno a probíhá tam i přísnější sledování a monitorování zdravotního stavu v tom chovu, takže není důvod, abychom nějakým způsobem na to reagovali.“

V Libereckém kraji začaly kontroly zaměřené na nákladní auta, která z Polska převáží potraviny. Akce souvisí s kauzou problémového polského hovězího masa. Na kontrolách se podílejí policisté, celníci, hygienici a veterináři.

Případ atypické formy BSE byl podle Světové organizace pro zdraví zvířat zjištěn v polském městě Mirsk, které leží zhruba 12 kilometrů od hranic s Českou republikou.

Kontroly na hranicích s Polskem zaměřené na kamiony, které převáží potraviny
Spustit audio

Související