Nejstarší a nejzachovalejší lékárna na světě je v Klatovech. Najdete tu i kovové pušťadlo žilou
Chcete vidět, jak se léčilo před staletími a jak vypadaly předchůdkyně dnešních lékáren? Na náměstí v Klatovech je lékárna U Bílého jednorožce. Je nejzachovalejší na světě.
Na místě je od 16. století, kdy byla součástí jezuitské koleje. Současná barokní podoba i mobiliář je ze začátku 18. století, kdy změnila majitele a celou ji koupil lékárník Jan Michal Firbas, který také bydlel na klatovském náměstí.
Název má lékárna podle zubu mořského narvala, který byl zavěšený nad vchodem a trčel do náměstí. Dnes je tato vzácná přírodnina, která dřív sloužila jako lék proti uštknutí, uvnitř lékárny a s ní desítky dalších kuriozit. Kovové pušťadlo žilou, nádoby na pijavice, ale i sušená kozlí krev na zástavu krvácení, račí oči na spouštění slz, prášek z jeleního parohu na průjmy nebo páteř zmije. Navíc nemocným pomáhala i obří dřevěná socha archanděla Gabriela, mečem útočícího na ďábla, symbolizujícího chorobu.
Lékárna U Bílého jednorožce v nezměněné podobě sloužila lidem po staletí. V roce 1966 byla prohlášena za národní kulturní památku a zakonzervována do muzejní podoby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.