Nejsložitější je vystihnout tvář, je to jako „hladce - obrace", popisuje harrachovský umělecký dráteník

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dráteník Ladislav Šlechta

Více než 300 metrů drátu potřeboval senior Ladislav Šlechta, aby vznikla „busta“ Boženy Němcové. S drátenictvím začínal před 20 lety na krátkém kurzu a od té doby má za sebou desítky velkých realizací, například každoročně jsou to Ceny Krkonošského národního parku v podobě Rýbrcoula.

Čtyřicet lety byl život Ladislava Šlechty z Harrachova spojen s lesem a dřevem. Před dvaceti lety se ocitl na drátenickém kurzu a od té doby vlastně drát z ruky nedal. Po jednoduchých smyčkách a oplétání mu učarovalo drátování smyčkou a touto metodou dokáže úžasné věci. Za Ladislavem Šlechtou se do harrachovské hájenky vydal redaktor Jaroslav Hoření.

Snad se už brzy budeme moci i my podívat na jeho dílka. Možná dokonce v libereckém muzeu a snad i na některé z folklorních akcí ho uvidíme při práci.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.