Nejslavnější spisovatel kraje Ivan Olbracht se narodil v Semilech před 135 lety

16. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mladý Kamil Zeman (Ivan Olbracht) se svým bratrancem  Františkem Schönfeldem (otcem Pavla Tigrida) repro foto

V pátek 6. ledna je to přesně 135 let, co se v Semilech narodil možná nejslavnější spisovatel našeho kraje Ivan Olbracht. Málokdo ale zná jeho pestré životní osudy.

Autor povídek Golet v údolí, ale i Anny proletářky měl víc než zajímavý umělecký i osobní život, málo se například ví, že z matčiny strany pocházel z významné židovské rodiny a už ve 20. letech brojil proti Gottwaldově vedení komunistické strany.

O výrazné a v mnohém i kontroverzní osobnosti z Pokrkonoší byla řeč v pátečním Dobrém ránu z Liberce s ředitelem Muzea a Pojizerské galerie v Semilech, Miroslavem Šnaiberkem.

„Z dnešního pohledu byl Ivan Olbracht velmi kontroverzní osobnost, ale i vynikající a originální spisovatel, autor děl, které se nesmazatelně zapsaly do dějin české literatury,“ říká Šnaiberk.

Poslechněte si rozhovor moderátora Honzy Žíly s ředitelem Muzea a Pojizerské galerie v Semilech Miroslavem Šnaiberkem a nechte se pozvat do Muzea a Pojizerské galerie, už v lednu tu začnou 2 nové zajímavé výstavy.

autor: Jan Žíla
Spustit audio