Nejdéle sloužící knihovnice na Českolipsku vede už více než 50 let knihovnu ve Svojkově

16. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiřina Tomšová - v pozadí knihy Hanzelky a Zikmunda

Malá vesnička Svojkov na Českolipsku se může pyšnit vlastní knihovnou, Už více než padesát let ji vede Jiřina Tomšová, která je tak nejdéle sloužící knihovnicí na Českolipsku a možná v celém Libereckém kraji. Kromě toho je čerstvou držitelkou titulu Knihovnice roku 2015 Libereckého kraje.

Svojkovská knihovna je pouze v jedné místnosti. Není se co divit, když obec má přibližně 230 obyvatel. Co ale na první pohled zaujme, že chybí regály s knihami. Místo nich jsou tu skříně se zavřenými dveřmi a za nimi jsou teprve knihy.

„První, co udělám, když přijdu, je, že ty skříně odemknu. Jsou plné knih - mám tu asi 1.750 svazků. Když jsem sem přišla, tak knihy byly zabalené v tmavě modrém balícím papíru, špinavé, někde nebyla signatura, nebyl přírůstkový seznam. Mě čekala práce, kdy jsem musela všechny knihy zapsat a přebalit,“ vzpomíná Jiřina Tomšová, která dělá knihovnici ve svojkovské knihovně od roku 1962, kdy se do obce přišla jako učitelka.

Po otevření skříní návštěvníka upoutá přehledně seřazené knihy. Rozdělené abecedně a podle žánru - beletrie, dětská beletrie nebo naučná literatura. Nejvíce si váží knihy cestovaletů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

„V roce 1973 se dělala čistka. Přijeli z knihovny a vyřazovali knihy. Mimochodem tam měl být vyřazen i Hanzelka a Zikmund. To jsem je tehdy uprosila, protože jsem si jich velice vážila – i proto, že procestovali celý svět. V knize se píše o prastrýčkovi mého muže, který emigroval ve dvacátém čtvrtém roce do Johannesburgu a Hanzelka se Zikmundem u něj bydleli. Jmenoval se Vítězslav Tomeš.“

Otevírací doba knihovny je jednou týdně na několik hodin. Když někdo potřebuje nějakou knihu, může přijít i za Jiřinou Tomšovou domů.

„Doma mám bohatou knihovnu. Když nemohou děti něco získat ze zdejší knihovny, tak jim to půjčím ze své vlastní, nebo objednám v knihovně v České Lípě.“

Jitka Kouřilová ve svojkovské knihovně

„Jsem ráda, že tu je knihovna. Je to užitečné a ráda čtu. Zdejší nabídka mi vyhovuje a najdu tu většinou to, co si chci přečíst," říká čtenářka Jitka Kouřilová, která má čtenářský průkaz minimálně od roku 2006.

Paní knihovnice si přesně vede záznamy. Ty ale nejsou v elektronické podobě. Stále tu vede takzvaný sáčkový systém s jednotlivými kartičkami vypůjčených knížek.

„Je to takové osobní. Myslím si, že příjemné. Všichni se známe a myslím, že už vím, komu co připravit,“ dodává Jiřina Tomšová.

Spustit audio