Národní park České Švýcarsko slaví 25 let. Výjimečně odkryl podzemní poklady
Děčínský Sněžník ukrývá ve svém masivu přes dvacet kilometrů štol a chodeb. O víkendu se do nich mohlo nahlédnout.
Různobarevný minerál je nezbytnou součástí pro výrobu hliníku nebo teflonu a pod Sněžníkem se v některých chodbách nacházejí žíly o mocnosti až desítek centimetrů. Doly jsou běžně nepřístupné, letos ale slaví Národní park České Švýcarsko 25 let od svého založení a výjimečně se tak o víkendu mohli do chodeb a chodbiček lemovaných duhovými žílami podívat návštěvníci.
„Do štoly to máme na hodinu a půl, dvě, záleží na tom, jestli se někdo ztratí,“ žertuje před příchodem do štoly Jakub Juda ze Správy Národního parku. U vchodu do takzvaného uzlu číslo 4 potkáváme Alexandera Komaška ze Správy jeskyní České republiky: „Držte se pohromadě, fotit můžete.“
Dostáváme helmy a můžeme se ponořit do místa s téměř stoprocentní vlhkostí a celoroční stabilní teplotou kolem osmi stupňů celsia. Dolů vede několik set metrů kolmá svažující se chodba, uprostřed ní je vidět puklina s visícími netopýry. Sestupujeme do štoly. Uprostřed betonem nahozeného tunelu jsou koleje. Musíme být velmi opatrní, je tu zima a vlhko.
„Podzemí jako takové tady má skoro 22 kilometrů,“ vysvětluje Alexander Komaško s tím, že teď půjdeme zhruba kilometrovou chodbou. „Tady ve stěně je větší výskyt fluoritu, na druhé straně tvoří takovou žílu.“ Fluoritová žíla je jako duha táhnoucí se po stěnách anebo stropu podzemní chodby. „Tady na stěně uvidíte různě barevný fluorit - zelený, fialový, žlutavý, čirý,“ ukazuje průvodce.
Prohlédnout si můžeme i vedlejší chodby, některé z nich tvoří jeskyně na jejich stěnách září různobarevný minerál, až oči přecházejí. „Nevěděla jsem, že tady takový důl je,“ je nadšená Lenka Skalníková z Děčína. „Moc se mi to líbí, nečekala jsem, že se dostaneme tak hluboko a daleko.“
Pod Děčínským Sněžníkem se fluorit těžil čtyřicet let, do roku 1995, o tři roky později bylo místo vyhlášeno přírodní památkou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Teherán má apokalyptický ráz. Některé jeho části připomínají město duchů, popisuje český velvyslanec
-
Z války na koncert do Prahy. Marina z Charkova odjela poprvé v životě za hranice
-
Hrad už se soudu dvakrát ptal, co se děje. Speciálové si bez vysvětlení nepřišli pro abolici ani usnesení
-
Trumpova administrativa začala likvidovat Hlas Ameriky. Stanici musí opustit 85 procent personálu