Nadace Ivana Dejmala působí už 25 let. Na Jizerské hory vydala už 21 milionů
Výsadba stromů, úpravy toků, rašelinišť i obnova turisticky atraktivních míst patří mezi projekty, které v Jizerských horách a okolí v minulých letech podpořila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.
Za 25 let své existence přispěla nadace více než 21 miliony korun na stovky projektů. Jen letos jich bylo skoro 50 a v této činnosti chce nadace pokračovat.
„Stav Jizerských hor i přírody obecně se sice v lecčem zlepšuje, ale stojí před námi velké výzvy, jako je postupný návrat listnatých dřevin a jedle do místních lesů, ale i globální změna klimatu," uvedl ředitel nadace Ondřej Petrovský.
Nadace vznikla v roce 1993. Původně se jmenovala Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Nyní má název po bývalém ministrovi životního prostředí, který stál v 90. letech u jejího zrodu. Jmění nadace je 45 milionů.
Z výnosů jmění a darů od jednotlivců a firem financuje vlastní projekty a podporuje jiné. Letos rozdělila přes 1,5 milionu korun. Čtvrtým rokem například pokračuje projekt na zvyšování druhové rozmanitosti jizerskohorských lesů.
Díky němu bylo dosud v regionu vysazeno zhruba 140.000 sazenic buků, dubů a jedlí, letos se vysazovalo v lesích na území osmi obcí na Liberecku a na Jablonecku přes 13 tisíc jedlí.
Řadu projektů nadace podporuje díky vydávání benefičního kalendáře Zaostřeno na Jizerky. Výtěžek z jeho prodeje pomáhá Jizerským horám a jejich okolí už osm let. V minulosti se díky tomu podařilo podle Petrovského vysázet desítky tisíc sazenic stromků, zachránit rašeliniště, kterému hrozil zánik, opravit turistické stezky v Jizerských horách nebo vybudovat rybí přechod na řece Smědé.
U příležitosti 25. výročí od svého vzniku a 50 let od vyhlášení CHKO Jizerské hory vydala nadace také knihu známého fotografa a milovníka Jizerských hor Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa.
„Na více než 130 stranách zde autor představuje nejen svůj osobní pohled na Jizerské hory a odtajňuje příběhy, které ho k nim vážou, ale provádí čtenáře i celým obdobím posledních 50 let, kdy toto pohoří prošlo turbulentním vývojem a to včetně ekologické katastrofy, ze které se zotavuje dodnes," dodal Petrovský.
Související
-
Jizerské hory: Revírníci vypustili zvěř z obor do přírody
Zpět do volné přírody pustili revírníci zvěř z přezimovacích obor v Jizerských horách. Lesníci zavírají vysokou přes zimu do výběhů vkůli potravě i klidovému režimu.
-
Jizerské hory: Vymírání vzácných tetřívků mají zastavit...
Před deseti lety bylo v Jizerských horách sedmdesát tokajících samečků tetřívka obecného. Vloni jich ochránci přírody zaznamenali už pouze čtyřicet. Aby lesníci zab...
-
Jizerské hory zřídily centra pro záchranu tetřívka obecného
V Jizerských horách vzniklo 12 nových center pro tetřívka obecného. Pomoct by měla tomu, aby tento ohrožený druh z hor nezmizel. V roce 2005 totiž bylo v Jizerských...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Trestat bezdomovce? Ten nápad je odtržený od reality, kritizuje Hrabu výzkumnice
-
Protestující: Gruzínská policie má taktiku na každý den. Někdy mlátí novináře, jindy nás nahání v ulicích
-
Francouzská vláda s rozpočtem obešla poslance. Ti budou brzy hlasovat o vyslovení nedůvěry