Na vlak z bodu A do bodu B zapomeňte. Bývalý učitel píše neučebnice fyziky

24. červen 2020

Když se řekne učebnice, tak vám možná naskočí kopřivka. A jestli jste neměli rádi fyziku, osypete se úplně. Petr Stohwasser ale tenhle předmět podává neomšelou formou v takzvaných neučebnicích.

Začínal jako učitel, teď už několik let píše knihy. „Osobně se za spisovatele nepovažuji. Na vizitku bych si to dal maximálně do uvozovek. Slovo spisovatel mi připadá takové noblesní, spíš pro někoho, kdo už píše vytříbené romány," myslí si.

Jděte ven

Autor dlouhodobě kritizuje současnou podobu školní výuky fyziky. „Víc bych se zaměřil na poznávání přírody. Fyzika je totiž v překladu příroda. Je plno přírodních jevů, o kterých lidé nevědí, jak vznikají. Místo toho počítají, kdy se dva vlaky setkají někde u čančuloviček.“

Čtěte také

Učení na dálku v posledních měsících podle něj situaci nijak nepomohlo. „Lepší by bylo děti vzít ven a něco jim přímo ukazovat. Záleží spíš na sdělovaném obsahu než na formě výuky.“

Cože??

Právě tak se jmenuje Stohwasserova nejnovější kniha. „Chtěl jsem, aby šlo o jakési pokračování První neučebnice fyziky. Kniha odpovídá na otázky a zároveň je udělaná kvízovou formou. Čtenář si tak může vyzkoušet své znalosti. Následně se dozví vysvětlení daného jevu.“

Nápady autor třeba rok a půl před samotnou realizací knihy sbírá. Pak ji dokáže vytvořit za pár měsíců. Všechno kolem ní dělá sám včetně distribuce čtenářům.

Momentálně se pod jeho rukama rodí publikace o češtině. „Vždycky mě zajímal pravopis a typografie. Když řeknete lidem, že píšete o češtině, hlídají vaše chyby na sociálních sítích a dávají vám je sežrat,“ usmívá se Petr Stohwasser.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související