Na třetím stupni je Smědá ve Frýdlantě, Raspenavě, Hejnicích a ve Višňové
Stav ohrožení byl k dnešním 10:30 v Libereckém kraji na sedmi tocích včetně Jizery a Smědé. Větší škody zatím nejsou hlášeny.
„Od pátečního rána napršelo místy přes 170 milimetrů, nejvíce v Jizerských horách. Problémy působí i silný vítr, bez proudu bylo dnes dopoledne v kraji asi 13 000 domácností. Hasiči měli za pátek 390 zásahů, a z toho bylo 245 k popadaným stromům,“ řekl krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec. Nejvíce rozvodněných toků je v kraji ve Frýdlantském výběžku. Na třetím stupni je Smědá ve Frýdlantě, Raspenavě, Hejnicích a ve Višňové, která je odříznutá od okolí. Před 11:00 byla hladina Smědé v Předláncích ve výší 281 centimetrů, k dosažení extrémního stavu, tedy padesátileté vody, tam chybělo 47 centimetrů.
„Provádíme velké čerpání právě ve Višňové, kde se čerpá voda přitékající do obce, před povodňovou hrází směrem přes hráz. Velmi dobře tam zafungoval poldr, který tam je vybudovaný nad Višňovou. Ten v tuto chvíli zachycuje obrovské množství vody,“ dodal Hadrbolec. Ve Frýdlantu na Smědé hasiči v noci postavili protipovodňové stěny a zvažují vybudování dalších.
Na třetím stupni je ve Frýdlantu i potok Řasnice, který je přítokem Smědé. Třetího stupně dosáhl ve Frýdlantském výběžku i Bulovský potok v Bulovce, Oleška v Dětřichově a Sloupský potok v Hejnicích. Podle údajů z krajského povodňového portálu mají na Liberecku stav ohrožení i na Jeřici v Mníšku a Oldřichově v Hájích, v dalších částech kraje třetího stupně dosáhla Jizera v Jablonci nad Jizerou. Před 11:00 tam byla na 325 centimetrech, což odpovídá pětileté vodě. Stoupá i Lužická Nisa, zatím je v Liberci i Hrádku nad Nisou na prvním stupni.
„Co se týká prognózy, tak půlka zpráv je dobrá. Vypadá to, že na většině území kraje by během dneška měly srážky ustat a nemělo by docházet k nárůstu toků. Ta druhá zpráva není úplně dobrá. To je to, že bude dále pršet v Jizerských horách, především na severní straně Jizerských hor. To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí. Správě železnic (SŽ) se podařilo dnes dopoledne obnovit provoz na všech tratích v kraji. Kvůli popadaným stromům a vydatným srážkám nejezdily v noci vlaky na tratích z Železného Brodu do Semil, České Lípy do Bakova nad Jizerou, mezi Novým Borem a Svorem a na regionální krkonošské trati z Rokytnice nad Jizerou do Martinic.
Související
-
Obec Višňovou voda odřízla od Frýdlantska
V sobotu po půl sedmé ráno byl některý z povodňových stupňů na 145 místech Česka. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl už na 27 místech dvou desítek toků.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vuhledar není strategické místo. V Kyjevu se debatuje, proč přišlo stažení vojsk pozdě, říká ukrajinistka
-
Izraelci cílili na Hizballáh i před válkou v Gaze. Infiltrovali se mezi blízké Nasralláha, říká expert
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Plzně bojují v Evropské lize s Ludogorcem Razgrad 0:0, poločas branky nenabídl
-
Jana Magdoňová získala Kybercenu za pořad Antivirus