Na seznamu je i výdejna léků v Osečné. Hrozí, že zavře

Téměř osmdesáti lékárnám v Česku hrozí příští rok potíže, některé možná budou muset zavřít. Nedosáhnou na příspěvek na provoz. Vyplývá to z informací Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Týká se to například výdejního místa léků v Osečné v Podještědí.

My, co už nechodíme do práce, kam se člověk dostane jen tak? Od lékaře zajdete rovnou pro léky,“ říká Naďa Horáčková z Osečné. Pro léky by musela jezdit do Českého Dubu, Stráže pod Ralskem nebo do Liberce. Zdejší výdejní místo provozuje majitelka lékárny v Českém Dubu Hana Bernardová. Od příštího roku ale zřejmě přijde o příspěvek i ona: „Pokud k tomu opravdu dojde, výdejnu v Osečné budu muset uzavřít, protože bez příspěvku je opravdu nerentabilní.“

Měsíčně jí pojišťovny na každou provozovnu přispívají zhruba 28 tisíc. Že na seznamu bonifikovaných nebude, zjistila Hana Bernardová náhodou. „Když jsme si rozklikli ten seznam. Původně jsme měla ujištění, že se nic nemění,“ tvrdí lékárnice.

Podle VZP se kritéria pro přidělení peněz nezměnila. Vyhodnocuje je operační systém. Ten aktualizuje data, a proto můžou některé lékárny ze seznamu vypadnout, vysvětluje mluvčí VZP Viktorie Plívová: „Pokud tedy někde dojde například k dostavbě komunikace a dojezdová doba se tak zkrátí pod deset minut, vypadne v GIS automaticky sledovaná oblast z kritéria deset a více minut.“ Komise bude podle Plívové o podpoře lékárníků rozhodovat v listopadu. „Počet žádostí ještě není konečný, stále se můžou podávat. Nemění se ani celková částka. Opět se rozdělí 48 milionů korun mezi všechny lékárny,“ konstatuje.

Lékárna v Osečné ze seznamu vypadla přesto, že podle Bernardové podmínky splňuje. Podle České lékárnické komory je letos počet podobných případů enormní. Lékárníkům proto doporučuje žádosti podat znovu, říká prezident Aleš Krebs: „Pokud ji podají a bude se o tom rozhodovat, tak je šance že i ty pojišťovny k tomu mohou přihlédnout.“ Doporučením komory se bude řídit i lékárnice Hana Bernardová.

Spustit audio

Související